Alexander Rybak - skrzypek, piosenkarz, kompozytor i aktor. Urodził się w Mińsku, na terenie ówczesnej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej 13 maja 1986 roku.

Jego matka Natalia Valentinovna Rybak jest znaną pianistką, a ojciec Igor Alexandrovich Rybak słynnym norweskim skrzypkiem. Aleksander na Białorusi spędził niewielką część swego życia – kiedy miał 4 lata wraz z rodzicami wyemigrował do Norwegii. Wychowywał się w tamtejszej miejscowości Nesodden, w południowo – zachodniej części kraju.

Rybak Junior już w wieku 5 lat zaczął grać na różnych instrumentach, głównie na (kontynuując tradycje rodzinne) skrzypcach i pianinie, z czasem sam zaczął także komponować piosenki i pisać do nich teksty. Na swoim koncie ma występy ze znanymi w Skandynawii artystami, jak Morten Harket (lider grupy A-Ha), Arve Tellefsen czy światowej sławy skrzypkiem Pinchasem Zukermanem. Współpracował też z orkiestrą Ung Symfoni.

Alexander brał też w dwóch programach typu talentshow. W 2006 roku doszedł do półfinału lokalnego „Idola”, a potem okazał się najlepszy w „Kjempesjansen”, gdzie wystąpił z piosenką swojego autorstwa, zatytułowaną „Foolin”.

Norweg ma także pewne doświadczenie aktorskie. W 2007 roku w teatrze Oslo Nye zagrał skrzypka w spektaklu „Fiddler On The Roof” (Skrzypek na dachu). Za tą rolę został uhonorowany Hedda Award. W filmie „Yohan”, którego reżyserem jest Grete Salomonsen zagrał rolę Levi'ego.

Dalsza część kariery Norwega jest już powszechnie znana i powiązana z Eurowizją. Na początku 2009 roku artysta zakwalifikował się do norweskich preselekcji do Eurowizji 2009 – Melodi Grand Prix z piosenką „Fairytale”. Zarówno słowa, jak i muzykę do utworu napisał sam. Bez problemu awansował do finału. Tam okazał się bezapelacyjnie najlepszy, zdobywając prawie 750 000 głosów widzów (piosenka z miejsca drugiego zdobyła 60 000 głosów mniej!). Tym samym został reprezentantem kraju na ESC 2009.

W ramach promocji przed konkursem w Moskwie odwiedził tylko Szwecję, gdzie wziął udział w specjalnej konferencji prasowej. Mimo to zdobył ogromne uznanie całej Europy – wygrał drugi półfinał (zdobywając 201 punktów) oraz cały finał imprezy (387 punktów), deklasując pozostałych wykonawców.

2 czerwca w Norwegii, a 20 czerwca w innych państwach ukazał się debiutancki album wokalisty, zatytułowany „Fairytales”. Większość piosenek na płycie napisał sam Rybak. Piosenka „Fairytale” oprócz triumfu na Eurowizji, zajęła też 1 miejsce na listach singli w Norwegii, Szwecji i Grecji, oraz drugie miejsce w Irlandii. Kolejnym singlem będzie piosenka „Funny Little World”, która ma ukazać się jeszcze w maju.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło