Alicia Keys - teksty piosenek
Alicia Keys to pseudonim artystyczny Alicii Augello Cook, córki Terii Augello, pochodzącej z włosko-irlandzkiej rodziny i Craig'a Cook'a - afroamerykańskiego stewarda. Urodzona w Nowym Jorku w 1981 roku dziewczynka od najmłodszych lat przejawiała talent do muzyki - śpiewać zaczęła niedługo po tym jak nauczyła się mówić. W wieku 9 lat mała Alicia potrafiła już zagrać na fortepianie sonaty Chopina.

Pięć lat później rozpoczęła naukę w New York's Professional Performing Arts School w klasach śpiewu, tańca i pianina jazzowego. Pomimo swojego młodego wieku, mając 16 lat otrzymała stypendium na Uniwersytecie w Columbii z którego zrezygnowała na rzecz szykującego się kontraktu płytowego z Columbia Records. Od tej wytwórni odcięła się prędko, gdy okazało się, że producenci zbyt silnie próbowali ingerować w muzykę artystki. Podążyła za przechodzącym na emeryturę założycielem Columbii do jego nowego labelu - J Records i tam wydała swoją pierwsza płytę. Zanim do tego doszło, pojawiła się na ścieżkach dźwiękowych do filmów "Faceci w czerni", "Shaft" i "Dr Dollittle 2".

W 2001 jej debiutancka płyta Songs In A Minor promowana przez singiel Fallin' w błyskawicznym tempie trafiła na szczyty list przebojów. Krążek ten pokazał światu głos, ogromny talent i serce artystki do muzyki. Lekka, szczera, soulowa płyta była strzałem w dziesiątkę i dzięki niej Alicia zdystansowała wiele innych gwiazdeczek próbujących zrobić karierę w przemyśle R'n'B.

Drugi album wydany w 2003 Diary of Alicia Keys ugruntował jej pozycję na rynku jako jednej z współczesnych diw soul'u.

2004 rok przyniósł wydanie tomiku jej poezji, w kolejnym roku wydała CD/DVD - Unplugged. Wydawnictwo osiągnęło komercyjny sukces, podobnie jak wcześniejsze płyty Keys, mimo iż nie zdobyło żadnej z czterech nagród Grammy, do których było nominowane.

Alicia postanowiła zagrać w filmach - niedawno mogliśmy oglądać ją w "Asie w rękawie" i "Niani w Nowym Jorku" a także "Sekretnym życiu pszczół".

W 2007 roku została wydana kolejna płyta wokalistki, pozostająca pod wyraźnym wpływem popu i zatytułowana As I Am. Alicia została także wybrana (jej konkurentkami były tutaj Amy Winehouse i Leona Lewis) do zaśpiewania wraz z wokalistą White Stripes, Jackiem White'm tematu z najnowszego filmu o Bondzie, który na ekranach amerykańskich kin pojawił się 7 listopada 2008 roku..

Kolejna płyta, The Element Of Freedom, została wydana 15 grudnia 2009 roku. Promują ją single "Doesn't Mean Anything" (najwyższe miejsce na liście Hot 100 Bilboardu - 60.) oraz "Try Sleeping With a Broken Heart". Na płycie pojawiła się także Beyoncé w piosence Put It In A Love Song. Do tegoż kawałka właśnie powstał teledysk.

Keys została uznana przez Billboard za "najlepszego nagrywającego artystę R&B" dekady 2000-2009, zaś w ogólnomuzycznym zestawieniu najlepszych artystów tych lat uplasowała się na miejscu 5. Jej singiel "No One" znalazł się na 6. miejscu w rankingu najlepszych piosenek dekady.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło