Czerwone Gitary

102 teksty piosenek
Anna M. 3 komentarze
Czerwone Gitary
CIĄGLE PADA 34 komentarze
Czerwone Gitary
Matura 6 komentarzy
Czerwone Gitarystrony: 1 2 3 »

Czerwone Gitary - teksty piosenek
Czerwone Gitary – polski zespół rockowy założony przez Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku w kawiarni "Crystal" w Gdańsku. Uważany za jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Ze względu na podobny image, charakter muzyki, a także ogromny - jak na warunki socjalizmu lat 60. - sukces komercyjny i popularność w kraju i za granicą często traktowany jako odpowiednik grupy The Beatles po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Największe osiągnięcia zespół odniósł do czasu wewnętrznego rozpadu w roku 1970, gdy tworzyli go Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski, Bernard Dornowski i Jerzy Skrzypczyk.

Historia

W pierwszym składzie występowali - oprócz założycieli - Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album "To właśnie my", który sprzedano w liczbie 160 000 egzemplarzy. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą "Czerwone Gitary 2" sprzedany w rekordowej ilości 240 000 sztuk. W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. W 1968 ukazał się kolejny album "Czerwone Gitary 3" (sprzedaż 220 000 egzemplarzy), a zespół zdobył pierwsze wyróżnienie w Opolu za "Takie ładne oczy". W styczniu 1969 grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo "Billboard" przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. W czerwcu – główna nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”. W 1970 roku z grupy odszedł współlider, Krzysztof Klenczon.

W 1970 został nagrany longplay "Na fujarce", uznawany przez niektórych krytyków muzycznych za najlepszy w historii zespołu. W 1971 r. ukazał się kolejny długogrający album "Spokój serca" – najbardziej zróżnicowany stylistycznie (kolejna Złota Płyta). Na IX KFPP w Opolu piosenka "Płoną góry, płoną lasy" spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności. Czerwone Gitary wróciły na szczyty list przebojów. Grupa koncertowała z sukcesami m.in w NRD i ZSRR. W 1974 zespół nagrał album "Rytm Ziemi". W 1976 ukazały się dwa longplay'e: "Port piratów" oraz świąteczny "Dzień jeden w roku".

W roku 1981 w USA w wypadku samochodowym w nie do końca jasnych okolicznościach zginął Krzysztof Klenczon.

W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w dawnych ZSRR i NRD. W 1991 r. nastąpił wielki i tryumfalny powrót zespołu na 25-lecie. W 1997 odszedł Seweryn Krajewski. W 1998 zespół wydał nową płytę, pierwszą od 24 lat. W roku 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę "Czerwone Gitary OK", a piosenka z tej płyty "Senny szept" zdobyła 4 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

Obecnie Czerwone Gitary wciąż występują, jednakże w reaktywowanym składzie nie obejmującym Krajewskiego i Klenczona:
Jerzy Skrzypczyk - perkusja, śpiew
Jerzy Kossela - gitara, śpiew
Henryk Zomerski - instrumenty klawiszowe, gitara basowa
Mieczysław Wądołowski - śpiew, gitara akustyczna
Marek Kisieliński - gitara, akordeon, instrumenty klawiszowe, śpiew
Arkadiusz Wiśniewski - śpiew, gitara basowa

Dyskografia - Albumy studyjne:
# 1966 - To właśnie my
# 1967 - Czerwone Gitary (2)
# 1968 - Czerwone Gitary (3)
# 1970 - Na fujarce
# 1971 - Spokój serca
# 1971 - Consuela (płyta nagrana i wydana w NRD)
# 1974 - Rytm Ziemi
# 1976 - Dzień jeden w roku
# 1976 - Port piratów
# 1978 - Rote Gitarren (płyta nagrana i wydana w NRD)
# 1999 - ...jeszcze gra muzyka
# 2005 - O.K. złota płyta[1]
# 2009 - Herz verschenkt

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Prześlij swoją opinię

Napisz do nas i podziel się swoimi uwagami lub sugestiami.
Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne.

wpisz wiadomość

podpis
adres e-mail

tylko jeśli chcesz otrzymać odpowiedź.

Wspomóż Wywrotę

Jeśli podoba ci się to, co robimy – wspomóż naszą działalność:
kwota:
Twoje wsparcie finansowe pozwoli nam na rozwój serwisu. Usługa realizowana jest przez serwis dotpay.pl obsługujący wszystkie popularne metody płatności.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło
współpraca