Pod tą nazwą występuje więcej niż jeden wykonawca:

1. Hades - blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii.
2. Hades (właściwie Łukasz Sibul) - polski raper.

1. Hades - blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii. Został założony w 1992., początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Hades, aż do roku 1998, kiedy nazwę zmieniono. Założycielami zespołu byli Jørn Inge Tunsberg i perkusista Remi Andersen, z czasem do zespołu dołączył basista Janto Garmanslund i drugi gitarzysta zespołu Wilhelm Nagel. Swoje pierwsze demo pt. „Alone Walkyng” zespół nagrał w 1993 roku przy współpracy z Erikiem Hundvinem w Grieghallen Studios. Jeszcze tego samego roku gitarzysta Jørn Inge Tunsberg został skazany wraz z Vargiem Vikernesem, twórcą zespołu Burzum, na karę więzienia za spalenie kościoła w Åsane, w Norwegii. Po wydaniu albumu demo, zespół podpisał kontrakt wydawniczy z amerykańską wytwórnią muzyczna Full Moon Productions i nagrał na przełomie czerwca i lipca 1994 roku swój pierwszy album studyjny, „…Again Shall Be”. Wkrótce po wydaniu albumu zespół opuścił Wilhelm Nagel, a zastąpił go Stig Hagenes.
W 1996 roku w czasie nagrywania drugiego albumu studyjnego pt. „The Dawn of the Dying Sun” wydanego w 1997 roku ponownie przez Full Moon Productions, zespół wydał swój pierwszy split z szwedzkim zespołem muzycznym Katatonia, na którym ukazały się utwory pierwotnie wydane na albumie demo Alone Walkyng. W latach 1997-1998 zespół odbył kilka tras koncertowych promujących album „The Dawn of the Dying Sun”, m.in: w Europie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.
W 1998 roku muzycy zostali zmuszeni do zmiany nazwy zespołu na obecną w związku z roszczeniami do nazwy Hades innego zespołu o tej samej nazwie, wkrótce po tym zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem, w międzyczasie zagrał na kilku ważnych koncertach m.in: na Wacken Open Air w Niemczech. We wrześniu 1998 roku zespół po podpisaniu kontraktu z wytwórniami muzycznymi Hammerheart Records i Nuclear Blast nagrał w Prolog Studios w Dortmundzie, w Niemczech, swój trzeci album studyjny pt.”Millenium Nocturne”. Po jego wydaniu w 1999 roku, zespół ruszył w wspólne trasy koncertowe po Europie z zespołami: Immortal oraz brytyjską grupą Benediction. Zespół odbył także trasę koncertową z zespołami Primordial i Mayhem po krajach Beneluxu. W roku 2001 roku zespół nagrał czwarty i jak na razie ostatni w swojej karierze album studyjny pt. „The Pulse of Decay” wydany przez Psycho Bitch Records.

Skład:

Obecny skład zespołu:
Jan Otto „Janto” Garmanslund – śpiew, gitara basowa
Jørn Inge Tunsberg – gitara, instrumenty klawiszowe
Remi Andersen – perkusja, wokal wspierający
Byli członkowie
Wilhelm Nagel - gitara (1993-1994)
Stig Hagenes - gitara (1994-1999)

2. Hades (właściwie Łukasz Sibul) - polski raper. Członek zespołu HiFi Banda. Wraz z
grupą nagrał płyty: "Fakty, ludzie, pieniądze - 5 minut mixtape" w 2008 roku oraz "23:55" z 2010 roku. 17 października 2011 roku wydał swój solowy album pt. "Nowe dobro to zło". Album zawiera 22 utwory oraz dodatkowy minialbum, który otrzymał tytuł "Hades/RakRaczej - RH-".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło