Jordin Brianna Sparks (ur. 22 grudnia 1989) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B. 23 maja 2007 roku wygrała szóstą edycję American Idol. W wieku 16. lat została najmłodszą zwyciężczynią American Idol.

Jordin urodziła się w Phoenix w Arizonie, jest córką Jodi Weidman i Phillippiego Sparks. Ma młodszego brata PJeja (Phillippi Sparks Junior). Jordin mieszkała początkowo w Ridgewood (New Jersey) i uczyła się w szkole Orchard Elementary. Później przeprowadziła się do miasta swojego urodzenia (Phoenix) i uczęszczała do szkoły Northwest Community Christian przez osiem klas. Następnie uczęszczała do wyższej szkoły im. Sandry Day O'Connor aż do 2006 roku, właśnie w tej szkole zaczęła śpiewać.

Jordin jest chrześcijanką. Za zwycięstwo American Idol dziękuje rodzicom i Bogu. Dziewczyna wygrała konkurs na najlepszy młody talent roku Arizony trzy lata z rzędu. Na jej stronie MySpace, Jordin dodała obrazek z napisem "Stop Abortion Now" (Stop Aborcji Teraz).

W 2006 roku, Jordin Sparks wygrała drugą edycję Drug Free AZ Superstar Search.

Jordin przyszła na casting do American Idol 17 stycznia 2007, po czym otrzymała "złoty bilet" dzięki, któremu pojechała do Hollywood Round, aby wziąć udział w konkursie. Jeden z jurorów, Randy Jackson powiedział: "Kandydatka na zwycięstwo w tym roku." Jeszcze przez konkursem, Jordin wygrała Arizona Idol.

Piosenka Jordin z American Idol została wydana dla iTunes jako singel digital download, dodana na oficjalną stronę konkursu i nagrana na Jordin Sparks - EP. Na EP ngrano dłuższą wersję piosenki niż z finału konkursu, a produkcją samego mini albumu zajęła się wytwórnia SoundScan.

Po finale, Jordin zaśpiewała piosenkę w wielu programach telewizyjnych, m.in. w The Morning Show with Mike and Juliet, The Today Show, Live with Regis and Kelly, The Early Show i The View. Piosenkarka zaświewała piosenki "God Bless America" i "America the Beautiful" 4 lipca 2007 roku w dniu niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Latem 2007 roku Jordin wyruszyła na trasę American Idol Live Tour 2007, trwała ona od 6 lipca do 23 września 2007. Później od kwietnia do czerwca 2008 piosenkarka śpiewała jako support na trasie koncertowej Alicii Keys As I Am Tour. Zanim rozpoczęła się trasa, Jordin pierwszy raz zaśpiewała piosenkę "No Air" w duecie z Chrisem Brownem, 10 kwietnia na Idol Gives Back.

17 sierpnia 2007 roku, Jordin rozpoczęła nagrywanie materiału na swoją debiutancką płytę w studiach 19 Recordings, Jive Records i Zomba Label Group. Piosenkarka zaczęła nagrania w Los Angeles, pod koniec trasy American Idol Live Tour 2007. Wypowiedziała się ona o albumie: "połączenie pop rocku uczestniczki Idola Kelly Clarkson z R&B Beyonce." Jej debiutancki album został wydany 20 i 27 grudnia 2007 roku.

Album został przyjęty całkiem dobrze. Krytycy oceniają wokal Jordin za dobry do muzyki pop.

Pierwszym singlem promującym album jest piosenka "Tattoo", wydana w USA 27 sierpnia 2007 roku.Utwór stał się pierwszym singlem znajdującym się w pierwszej dziesiątce listy Billboard. Po wydaniu singla, na oficjalnej stronie piosenkarki zamieszczono ankietę, która miała wyłonić piosenkę na drugi singel z albumu ("No Air", "Freeze", "One Step at a Time" lub "Shy Boy"). W niedzielę 3 lutego 2008 roku, podano wyniki. Najwięcej głosów otrzymała piosenka "No Air". Tego samego dnia utwór trafił do rozgłośni radiowych. Piosenka stała się później hitowym singlem, zajmując na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 pozycję #3, w ciągu czterech tygodni.

W 209 roku ukazał się drugi album piosenkarki zatytułowany Battlefield. Pierwszy signiel do piosenki Battlefield został wydany 12 maja 2009. Drugim singlem promującym płyte ma być S.O.S. (Let the Music Play)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło