Istnieją przynajmniej dwa zespoły o nazwie Lilith:
1. Lilith (Poznań) - http://www.lilith.pl
2. Lilith (Radom) - http://lilithband.republika.pl


1. Zespół Lilith należy do ścisłej czołówki polskich zespołów prog-gotyckich. Formacja powstała na początku 1998 roku w Poznaniu. Dorobkiem ponad 11 lat istnienia zespołu jest pięć albumów o szerokim spektrum muzycznym: od elektronicznych ilustracji po ciężkie gitarowe riffy. Z czasem muzyka Lilith nabiera coraz bardziej progresywnego charakteru.

Swoją popularność zespół zawdzięcza takim utworom jak Noc, Ostatnie łzy, czy Pierwsza Ewa, które do dziś w strefie mp3 Wirtualnej Polski osiągnęły poziom sięgający połowy miliona ściągnięć i uczyniły Lilith topowym zespołem gatunku Metal. Także najnowsze utwory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Przełomowym momentem w historii zespołu było zdobycie 1. miejsca na Mayday Rock Festival, gdzie - konkurując z 89 zespołami z całej Polski - Lilith udowodniło swoją nieprzeciętność.
Kolejnym nobilitującym wydarzeniem było uczestnictwo w festiwalu Scena Music Store, po którym zespół otrzymał propozycję podpisania kontraktu z wytwórnią Universal Music Polska.
Wielkim wyróżnieniem dla zespołu była także wspólna trasa koncertowa z Chrisem Mayem - gitarzystą The Sisters Of Mercy - przybyłym do Polski w 2006 r. ze swoim solowym projektem Robochrist.


Aktywność Lilith objawia się w różnorodnych formach działalności, m.in. swoim występem zespół wsparł Pomarańczową Rewolucję dając na schodach poznańskiego Ratusza koncert, który był transmitowany na żywo przez TVP. Ponadto zaistniał w wielu rozgłośniach radiowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także zgromadził poprzez własny serwis internetowy lilith.pl kilkutysięczny fanklub.

Ostatnia płyta zespołu to wydany w 2007 roku nakładem firmy Oskar album Underworld. Album dystrybuowany jest zarówno w kraju, jak i za granicą, a jego promocja poparta była licznymi koncertami.

Aktualnie zespół pracuje nad kolejnym albumem, roboczo zatytułowanym Alter Ego, którego premiera przewidywana jest pod koniec 2009 roku.


Skład zespołu:
Aleksander Kubacki, instr. klawiszowe
Michał Kurek, gitara
Agnieszka Matuszczak, perkusja
Juliusz Posern-Zieliński, bas
Agnieszka Stanisz, wokal
Hubert Walczak, wokal
Łukasz Weiss, gitara2.
Zespół LILITH pochodzi z Radomia. Swą działalność rozpoczął w 1999 roku. Po intensywnych pracach oraz serii koncertów latem 2000 roku zespół zarejestrował pierwszy materiał demo "The Land of Fear". Po licznych zmianach składu, w marcu 2003 zespół nagrał kolejne demo - tym razem koncertowe, zatytułowane "Live One". Nagranie zawiera cztery kompozycje, w tym utwór zespołu SLAYER "Seasons in The Abyss. Rozsyłany do stacji radiowych i niezależnych magazynów muzycznych otrzymał pochlebne recenzje.

W sierpniu 2003 zespół zagrał na ogólnopolskim festiwalu Mazurska Musicorama Rockowa w Giżycku, do którego z grona ponad 130, zakwalifikowało się 10 zespołów (w tym LILITH)

W październiku 2003 został nakręcony teledysk do utworu "Zemsta", znajdującego się w pierwotnej wersji na materiale "Live One". Utrzymany w chłodnych zieleniach klip, prezentuje sceniczne charaktery ówczesnych członków zespołu, dyskretnie "przemycając" elementy treści utworu.

Rok 2004 rozpoczął się intensywnie. Zespół pracował nad nowym materiałem w studiu, a także nagrał nowy teledysk do utworu "Ostatnia Noc". Zagrał również sporo koncertów w tym trzy festiwale.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było pojawienie się w kwietniu 2004, utworu "Ostatnia Noc", na Balladowej Liście Przebojów w radomskim radiu Rekord, gdzie w krótkim czasie wspiął się na pierwsze miejsce.

W okresie maj-sierpień 2004 ukończone zostały prace nad materiałem "Tres Dimenciones de la Muerte" i teledyskiem do utworu "Ostatnia Noc".

Druga połowa roku 2004, dotyczyła głównie działalności wydawniczej nowego materiału i promującego go klipu. Ukazał się on na wspólnym krążku z zaprzyjaźnionym zespołem - Carrion, również pochodzącym z Radomia. Premiera miała miejsce 25 listopada 2004 roku, w czasie koncertu promującego w radomskiej Resursie.

Rok 2005 przynosi serie koncertów oraz zmiany personalne.

W roku 2006 zespół skoncentrował się na pracy nad materiałem w nowym składzie oraz zdobywanie doświadczenia podczas koncertów na terenie całego kraju.

Na początku roku 2007 zarejestrowano nowy materiał w KK Studio w Radomiu. Obecnie trwa promocja nowych utworów w stacjach radiowych. Zespół poszukuje również promotora i wydawcy.

Skład Zespołu:
Agnieszka "Lorien" Czerwińska - wokal
Jarek Jaśkiewicz - gitara
Krzysiek Łyżwiński - gitara
Łukasz "Piegi" Makowiecki - perkusja
Tomasz Dudzic - gitara basowa

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło