Róże Europy - teksty piosenek
Polski zespół rockowy, założony w Warszawie w 1983 roku. Zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych.

Założycielem i liderem grupy jest Piotr Klatt - wokalista i autor tekstów, który jako jedyny był w zespole przez cały okres jego istnienia. Grupa często zmieniała skład, współtworzyli ją m.in. kolejni gitarzyści i zarazem kompozytorzy: Artur Orzech (obecnie znany dziennikarz i prezenter), Michał Grymuza (ceniony muzyk sesyjny) oraz Sławek Wysocki.

Za oficjalne rozpoczęcie działalności zespołu można przyjąć występ na Festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Trzy lata później ukazała się debiutancka płyta Stańcie przed lustrami. Ten i kolejne albumy przyniosły zespołowi sporą popularność za sprawą takich przebojów jak: Stańcie przed lustrami, Mamy dla was kamienie, Rock’n’rollowcy czy Radio Młodych Bandytów.

Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 wraz z nagraniem megahitu Jedwab (do którego gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz). Piosenka przez kilka miesięcy utrzymywała się na pierwszych miejscach list przebojów, a album Poganie! Kochaj i Obrażaj, z którego pochodziła, był najlepiej sprzedającą się płytą w historii grupy.

Kolejne albumy (z wyjątkiem koncertowego Marihuana) nie odniosły już większego sukcesu. Stopniowo o zespole zrobiło się cicho, sami muzycy w 1997 roku ograniczyli działalność do sporadycznych koncertów.

Zespół powrócił po kilku latach dwoma singlami: Teraz (2003) i Kosmetyki (2004), oba znalazły się na wydanej w 2005 roku składance podsumowującej działalność grupy.

8 marca 2007 roku ukazała się nowa studyjna płyta zespołu, zatytułowana 8.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

brak wpisów na forum tego wykonawcy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Prześlij swoją opinię

Napisz do nas i podziel się swoimi uwagami lub sugestiami.
Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne.

wpisz wiadomość

podpis
adres e-mail

tylko jeśli chcesz otrzymać odpowiedź.

Wspomóż Wywrotę

Jeśli podoba ci się to, co robimy – wspomóż naszą działalność:
kwota:
Twoje wsparcie finansowe pozwoli nam na rozwój serwisu. Usługa realizowana jest przez serwis dotpay.pl obsługujący wszystkie popularne metody płatności.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło
współpraca