Aaliyah

71 tekstów piosenek
Aaliyah - teksty piosenek
Aaliyah Dana Haughton (16 stycznia 1979 - 25 sierpnia 2001), była amerykańską piosenkarką R&B i aktorką.

Aaliyah urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku, lecz dorastała w Detroit w stanie Michigan. Jej imię w językach arabskim i hebrajskim oznacza "najwyższa", "najbardziej egzaltowana", "najlepsza". Drugie imię - Dana, zostało nadane artystce przez babcię.

10-go listopada 1989 roku po raz pierwszy Aaliyah wystąpiła w telewizyjnym show "Star Search" i zaśpiewała piosenkę "My Funny Valentine". Dwa lata później wystąpiła na kilku koncertach w Los Angeles wraz ze swoją ciotką Gladys Knight.

W 1992 roku Aaliyah zaczęła pracę nad swym debiutanckim albumem, przy, którym wspólpracowała z R.Kelly'm. Pierwszy album Aaliyah "Age Ain't Nothing But a Number" został wydany 24-go maja 1994 r. Uzyskał bardzo pochlebne opinie i zdobył w USA status platynowej płyty.

Następna płyta, wydana 27 sierpnia 1996 roku "One In A Million" okazała się większym sukcesem niż pierwsza i zyskała status podwójnie platynowej. Aaliyah przy tej płycie współpracowała m.in. z Missy Elliott i Timbaland'em.

W 1997 r. Aaliyah nagrała piękną balladę "Journey to the Past", którą można usłyszeć na ścieżce dźwiękowej do anonimowanego filmu "Anastasia". Piosenka została nominowana do Oscara jako najlepszy utwór filmowy. Aaliyah miała wtedy szansę zaprezentowania się przed szeroką publicznością. Była najmłodszą Afro-Amerykanką, która kiedykolwiek wystapiła na gali rozdania Oscar'ów.

Rok później Liyah nagrała piosenkę "Are You That Somebody?", która znalazła się na soundtracku "Dr. Dolittle" i przyniosła jej nominację do Grammy - Best R&B Performance.

W 2000 roku zagrała jedną z głównych ról w filmie "Romeo Must Die" ("Romeo musi umrzeć"). Na ścieżce dźwiękowej tego filmu znalazło się parę utworów przez nią zaśpiewanych, np. "Try Again", "Are You Feelin Me?", "Come Back In One Piece".

Latem 2001 roku ukazała się jej trzecia płyta zatytułowana "Aaliyah". To z niej pochodzą utwory takie jak "We Need a Resolution", "More Than A Woman" i "Rock the Boat".
Teledysk do piosenki Rock the Boat był kręcony na Bahamach, reżyserem był Hype Williams. Po zakończeniu zdjęć Aaliyah wsiadła do samalotu nie wiedząc, że to będzie jej ostatnia podróż.
25-go sierpnia zaraz po starcie około godziny 18.50 samolot, którym leciała piosenkarka rozbił się 200 stóp od pasa startowego. Pilot i siedmiu pasażerów ( w tym Aaliyah) zginęli na miejscu.

Po śmierci Aaliyah jej ostania płyta osiągnęła pierwsze miejsce na liście Billboardu.

W 2002 roku, wszedł na ekrany kin film "Queen Of The Damned" ("Królowa potępionych"), w którym Aaliyah zagrała główną, tytułową rolę. Miała również zagrać w drugiej i trzeciej części "Matrix" postać Zee. Przed śmiercią zdążyła nakręcić część scen. Lecz producenci filmu stwierdzili, że materiału jest za mało i, mimo ostrego sprzeciwu fanów, ostatecznie rolę Zee powierzono Nonie Gaye.

W tym samym roku wyszła płyta "I Care 4 U" z sześcioma, nowymi utworami, która również odniosła spory sukces.

Poza wznowieniami albumów "Aaliyah" i "One in a Million", w 2005 roku wyszło trzypłytowe wydawnictwo "Ultimate Aaliyah", a na nim m.in. DVD z dokumentem o życiu artystki.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło