Adema - amerykańska grupa grająca pochodząca z Bakersfield. Z tej miejscowości wywodzą się również takie zespoły jak Korn, Orgy czy Videodrone.

Nazwa zespołu jest zaczerpnięta z terminologii medycznej: "Nazwa naszej kapeli to medyczne określenie. Adema oznacza opuchliznę, pęcznienie skóry, my tylko zmieniliśmy pisownię (właściwie athema)" – wyjaśnia Kris Kohls.

Frontmanem zespołu jest Mark Chavez i to on wpadł na pomysł założenia kapeli. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą byli muzycy Sexart, Juice i Videodrone. Skład zespołu uformował się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Muzycy Ademy trafili do wytwórni Arista/BMG, gdzie z producentami Billem Apleberrym i Tobiasem Millerem nagrali swój debiutanckim album, zatytułowany po prostu "Adema". Debiutancką płytę kupiło ponad 661 tysięcy fanów bandu. Krytycy również dobrze wypowiadali się o płycie. Zespół został nawet okrzyknięty jako "największe objawienie hard rocka 2001 r."

Obecnie zespół nagrał dużo nowych utworów m.in. z Korn, Linkin Park, Disturbed, Puddle Of Mudd, a nawet przed mało znanymi u nas kapelami hip-hopowymi. W czasie, gdy muzycy Ademy stawiali pierwsze kroki jako nowy zespół, otrzymali duże wsparcie ze strony Jonathana Davisa i muzyków z KoRna – nie bez powodu Adema jest nazywana "rodziną Korna".

W 2001 i 2002 byli jedną z gwiazd Ozzfestu.

Pod koniec grudnia 2003 z zespołu odszedł gitarzysta Mike Ransom. Wcześniej odszedł wokalista Mark Chavez. Na początku 2004 kontrakt z zespołem zerwała wytwórnia Arista Records. Szefowie tej firmy byli rozczarowani kiepską sprzedażą albumu "Unstable", po który w Stanach Zjednoczonych sięgnęło na razie tylko nieco ponad 100 tysięcy osób.

Obecnie grupa związała się z firmą Earache Records, dla której nagrywają choćby takie formacje, jak Morbid Angel, Deicide czy Mortiis. W 2005 roku wydali album "Planets"; w tym samym roku, w grudniu z zespołu odszedł wokalista Luke Caraciolli, po Luke'u przyszedł czas na wokalistę zespołu "Level" Bobby'ego Reevesa, który dołączył do zespołu wraz z gitarzystą zespołu Level Edem Farisem. Bobby i Ed grają w zespole od końca 2005 roku. 13 sierpnia 2009 roku do zespołu powrócili wokalista Mark Chavez oraz Mike Ransom.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło