Akon, właściwie Aliaune Thiam (ur. 30 kwietnia 1973 w Saint Louis w Senegalu) - senegalski piosenkarz R&B.

Gdy miał 7 lat jego rodzina przeprowadziła się z Dakaru w Senegalu - gdzie się wychowywał - do USA do miejscowości Jersey City w stanie New Jersey. Jest muzułmaninem i synem jazzowego perkusisty Mora Thiama. Oficjalnie Akon ma jedną żonę (Tomeka) i trójkę dzieci (Lil'Ali, Mahommed, Jah Jah). Nieoficjalnie ma trzy żony w Senegalu i pięcioro dzieci.

Piosenkarz opowiadał, że dostał wyrok trzech lat w zawieszeniu za kradzież samochodu, co nie jest prawdą. Ubarwił swoją przeszłość, by bardziej pasować do raperów z którymi nagrywał - Eminema, Snoop Dogga. Jedyna kara, jaką mu wymierzono, to nadzór kuratora. W październiku 2007 roku wziął udział w dyskusji stacji MTV - "Black History Month".

24 sierpnia 2007 Akon pojawił się w Polsce na Coke Live Music Festival 2007 promując płytę Konvicted. Ta płyta przyniosła mu wiele wyróżnień i zdobyła wiele pochlebnych recenzji. Producentem płyty jest sam Akon.

Incydent w Trynidadzie

W 2007 roku Akon został oskarżony o molestowanie nieletniej. Incydent miał miejsce w klubie w Trynidadzie i Tobago, kiedy to raper podczas swego koncertu udawał stosunek płciowy z 15 letnią córką pastora. Całe zajście sfilmowała ekipa Akona, po czym udostępniła nagranie w internecie. Klip wyemitowały także lokalne telewizje. W odpowiedzi na to, Verizon Wireless zdecydowało się usunąć wszystkie utwory artysty ze swojej strony oraz zaniechać sponsorowania "The Sweet Escape Tour" - trasy koncertowej Akona oraz Gwen Stefani. Jednakże Universal Music Group nie podjęła żadnych akcji przeciwko raperowi, jedynie usunęła film z YouTube.

Całe zdarzenie zostało skrytykowane przez Akona w jego utworze "Sorry, Blame It On Me", w którym przeprasza za całe zdarzenie. Podkreśla w nim, że klub był dla osób pełnoletnich, a on sam nie był świadom wieku dziewczyny. Wspomina także o tym, jak Verizon zerwał z nim oraz Gwen kontrakt. Przeprosiny kieruje również do swych dzieci, żony oraz matki.

W maju 2007 UMG zostało skrytykowane za nadużywanie prawa, po czym klip wrócił na YouTube.

Incydent w Fishkill

3 czerwca 2007 roku podczas koncertu w Fishkill fan obrzucił Akona przedmiotami. Piosenkarz zapytał się tłumu kto to zrobił, po czym na jego polecenie ochroniarze zaciągnęli go na scenę, mimo jego sprzeciwów, a następnie Akon zrzucił go ze sceny na fanów. Klip przedstawiający całe zajście trafił do policji oraz pojawił się w serwisie Youtube. 3 grudnia 2007 Akon'owi postawiono 2 zarzuty.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło