amanda jenssen - teksty piosenek
Jenny Amanda Katarina Jenssen (urodzona 12 września 1988 roku w Lund, Szwecja) jest szwedzką piosenkarką i laureatką programu Idol z 2007 roku w tymże kraju. Jej pierwszy album, wydany w 2008 roku, stał się jednym z najlepiej sprzedajacym się na rynku w Szwecji na przełomie ostatnich lat. Osiągnął również 1. miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się krążków. Amanda osiągnęła również spory sukces wydając 7 singli, kóre indywidualnie uplasowały się na liście najcześciej słuchanych utworów w Szwecji. ("Do You Love Me", "Amarula Tree", "For the Sun", "Another Christmas", "Greetings from Space", "Look What They've Done to My Song", "Maple Trees").

Wczesne dzieciństwo.
Amanda zaczęła swoją karierę od wokalu w kapeli "Oh Hollie Neverdays", która potem zmieniła swą nazwę na "Amanda and the Papas", która zasłynęła w loaklnych kręgach z cover'ów klasycznych kawałków. W "Oh Hollie Neverdays" zajmowała się pisaniem muzyki do własnych utworów grupy (we współpracy z gitarzystą Wiktorem Rinneby). W maju 2007 roku wygrała konkurs "Musik Direkt". NAgrodą była trasa koncertowa w Gambii.

Udział w szwedzkiej edycji Idola.
Jennsen wzięła udział w Idolu 2007, konkursie talentów emitowanym w szwedzkiej telewizji TV4, od początku stając się jedną z faworytek po kilku naprawdę mocnych performance'ach na scenie programu. Ostatecznie zajęła 2. miejsce, tuż za Marie Picasso (7.12.2007, Globen Arena, Stockholm). Zdobyła 48,7% głosów widzów,

Kariera po zakończeniu "Idola".
3. stycznia 2008 Jenssen publicznie powiedziała o podpisaniu kontraktu płytowego z jedną z wytwórni fonograficznych. Jej pierwszi singiel, "Do You Love Me", pojawił sie w sklepach 23. stycznia tego samego roku. Następny, "Amarula Tree" (napisany przez nią oraz Pär Wiksten) został wydany 16. kwietnia 2008.
Pierwsza płyta, "Killing My Darlings", zobaczyła światło dzienne juz 7. maja 2008 i od razu stała się jedną z najlepiej sprzedających się na rynku szwedzkim, wraz z osiągnięciem 1. miejsca w rankingu. Większość z utworów, które pojawiły się na tej kompilacji, została napisana przez pisoenkarkę, oraz wczesniej wspomnianego Pär Wiksten. Przy tworzeniu kilku kawałków, Amanda współpracowała również z Marit Bergman oraz Vincentem Pontare. Potem ruszyła w międzynarodową trasę koncertową (lato/ jesień 2008). Była supportowana przez kumpli z Damn! oraz jej przyjaciela- tekściarza, V Pära Wikstena. Był to wielki sukces komercyjny i pod koniec lata została Królową Letnich Tras Koncertowych w głosowaniu czytelników magazynu Aftonbladet (jeden z najpopularniejszych szwedzkich tabloidów). Na początku 2009 roku Amanda została nominowana w licznych nagród, m. in. do kilku statuetek szwedzkich Grammy.

USA
1. odcinek serialu "Privileged" w jednej z amerykańskich stacji TV, inaugurujący 3. sezon serii, któremu towarzyszyło wykonanie "Do You Love Me" z repertuaru Amandy Jenssen, został obejrzany przez ponad 1,8 milliona widzów.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło