Amy Winehouse

55 tekstów piosenek
Amy Winehouse - teksty piosenek
Amy Jade Winehouse (ur. 14 września 1983, zm. 23 lipca 2011), brytyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Winehouse urodziła się w Southgate na północy Londynu; wywodziła się z rodziny żydowskiej o tradycjach jazzowych. Jej ojciec jest taksówkarzem, matka - farmaceutką. Amy dorastała w londyńskiej dzielnicy Southgate. Uczęszczała do Ashmole School. W wieku dziesięciu lat założyła krótko działającą grupę muzyczną o nazwie "Sweet 'n' Sour". Artystka swój zespół opisała jako "żydowskie odzwierciedlenie zespołu Salt-N-Pepa". Po rozpadzie "Sweet 'n' Sour" dołączyła do Sylvia Young Theatre School, jednak rok później (w wieku trzynastu lat) została wyrzucona ze szkoły, gdyż przekłuła sobie nos w celu umieszczenia kolczyka. Po tym incydencie uczęszczała do BRIT School.
Winehouse umie grać na gitarze od trzynastego roku życia; śpiewa profesjonalnie od szesnastych urodzin, kiedy to jej przyjaciel Tyler James, wokalista soulowy, wysłał nagranie demo Amy wytwórni A&R Records. Po rozmowach z różnymi wytwórniami płytowymi, Winehouse dołączyła do Island Records (Universal Music), z którą jest związana do teraz.

W 2005 roku w londyńskim klubie poznała swojego obecnego męża Blake'a Fieldier-Civil'a. Podczas, gdy w 2005 roku odnosiła duże sukcesy związane z pierwszym albumem, postanowiła zrobić sobie przerwe i skoncentrować się na życiu osobistym. Wtedy właśnie zaczęła spotykać się z Blake'iem. W 2006 para rozstała się i Amy zaczęła pisać teksty do do albumu 'Back to Black'. W 2007 roku para znów zaczęła się spotykać i dwa miesiące później wzięła ślub w Miami.

Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Winehouse można porównywać do dźwięku strun głosowych takich sław jak Sarah Vaughan, czy Macy Gray.


Kariera muzyczna:

2003 - 2004: Frank
Debiutancki album Winehouse, "Frank", został wydany dnia 20 października 2003 roku. Wyprodukowany został głównie przez Salaam Remi. Większość utworów na krążku inspirowaną są muzyką jazzową. Wszystkie piosenki na albumie zostały napisane przez Amy za wyjątkiem dwóch coverów. Krążek został ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych. Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Winehouse można porównywać do dźwięku strun głosowych Sarah Vaughan, czy Macy Gray.

W roku 2004 Amy Winehouse została nominowana do BRIT Awards w kategorii Najlepsza solowa artystka. W tym samym czasie debiutancki album Amy pokrył się w jej rodzinnym kraju platyną, a ona sama wygrała nagrodę najlepszego twórcy tekstów muzycznych Ivor Novello Awards za utwór "Stronger Than Me" (wyprodukowany przez Salaam Remi). Krążek został nominowany do nagrody Mercury Music Prize 2004. W tym samym roku Amy pojawiła się na takich festiwalach jak Glastonbury Festival, czy V Festival.

2006 - 2007: Back to Black
Drugi studyjny album Winehouse, "Back to Black", ukazał się 30 października 2006 i od razu podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart debiutując na pozycji #1. Do tej pory krążek sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy (jedynie Wielka Brytania). Krążek został wyprodukowany przez Marka Ronsona oraz Salaam Remi.
Ponieważ krążek odniósł ogromny sukces na wyspach brytyjskich, Winehouse zdecydowała się wydać album w różnych krajach na całym świecie, m. in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobnie jak w UK longplay sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy oraz pokrył się potrójną platyną. Najwyższa pozycja na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200 to miejsce #6.
Pierwszym, a zarazem głównym singlem promującym album był utwór "Rehab", który odniósł sukces zarówno w Wielkiej Brytanii zajmując pozycję #7, jak i w Stanach Zjednoczonych (miejsce #9).

W roku 2007 album "Back to Black" został nominowany do nagrody BRIT Awards w kategorii Najlepszy album. Mimo iż krążek nie zdobył szczytnego tytułu, sama wokalistka zdobyła tę nagrodę w innej kategorii - Najlepsza solowa artystka.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło