Annie Lennox (ur. 25 grudnia 1954 r. w Aberdeen), szkocka piosenkarka. Była wokalistką, kompozytorką i instrumentalistką duetu Eurythmics, następnie poświęciła się karierze solowej. Na swoim koncie ma Oscara, Brit Awards, Grammy oraz Złoty Glob.

Jako wokalistka otrzymała najwięcej statuetek dla najlepszej wokalistki podczas Brit Awards.

Annie Lennox urodziła się w 25 grudnia 1954 r. w szkockiej miejscowości Aberdeen. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Aberdeen School for Girls. Wtedy nauczyła się grać na flecie i fortepianie, śpiewała także w chórze. Grała w lokalnych zespołach, należała też do klasy tanecznej. Tam przedstawiono jej po raz pierwszy grecki taniec, ,,Euhrythmics"

W wieku 17 lat, Lennox dostała się do Royal Academy Music. Wyjechała więc do Londynu i podjęła studia muzyczne. Studiowała trzy lata muzykę klasyczną, lecz tuż przed końcowymi egzaminami rzuciła studia. Przez następne lata występowała w klubach i barach z zespołami bez przyszłości, aż w końcu podjęła pracę jako kelnerka w Pippins Restaurant. Tam poznała Dave Stewarta. Pierwsze słowa jakie do niej skierował, brzmiały: ,,Czy wyjdziesz za mnie?". Nie wyszła, ale niedługo potem Lennox i Stewart zostali parą i rozpoczęli wspólną karierę muzyczną.

Razem z Pete'em Coombesem założyli trio ,,Catch" w 1977 r. ukazał się ich debiutancki singel ,,Borderline" ale nie odniósł on sukcesu. Mimo tego zespół nie poddał się. Do grupy dołączyli Jim Tooney i Eddie Chin. Nazwali się The Tourists, a ich singel ,,I only want to be with you" doszedł do 4 miejsca brytyjskiej listy i pojawił się nawet w pierwszej setce Billboardu. Mimo to zespół nie odniósł większego sukcesu. Wraz z rozpadem The Tourists w 1981 r. zakończył się związek Lennox i Stewarta. Postanowili jednak kontynuować wspólną karierę muzyczną i założyli duet Eurythmics. Nazwa wzięła się właśnie od tańca, który dzieciństwie tańczyła Lennox.

Pierwszy album duetu, ,,In the Garden" ukazał się w 1981 r. Mimo dobrych ocen krytyków nie znalazł on wielu nabywców. Dopiero wydany w 1983 r. album ,,Sweet Dreams (Are made of this)" okazał się wielkim sukcesem. Singel ,,Sweet Dreams" dotarł nawet do pierwszego miejsca listy Billboardu. W tym czasie ukazały się także teledyski do ,,Love is Stranger" i wspomnianego już, ,,Sweet Dreams" - w tym clipie Lennox zaprezentowała swój charakterystyczny image - kobiety z krótkimi, pomarańczowymi włosami, w męskim garniturze. W Europie nie wzbudziło to wielkiej sensacji, jednak Amerykanie byli oburzeni. Przez pewien czas zakazano nawet emisji teledysków zespołu w MTV.

W końcówce 1983 r. ukazał się kolejny album Eurythmics, ,,Touch". Zawierał on takie hity jak: ,,Here comes the Rain again", ,,Right by your Side" i ,,Who's that girl". W tymże roku Lennox poznała Randha Ramana, zakonnika religii Hare Krischna. Zafascynowana jego osobą i poglądami w 1984 r. wzięła z nim ślub. Małżeństwo rozpadło się po upływie niespełna roku.

W 1984 r. Stewart i Lennox przyjęli propozycję nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu ,,1984". Ukazała się ona na krążku ,,1984 (For the love of Big Brother)"

W 1985 r. Eurythmics wydał kolejny album, ,,Be Yourself Tonight", który jest uważany za jeden z najlepszych w historii zespołu. Zawierała takie przeboje jak: Would I lie to you", There Must be an Angel", ,,Sisters are doin' it for Themselves" (zaśpiewane razem z Arethą Franklin).

Następny album duetu, ,,Revenge" ukazał się w 1986 r. Spośród znajdujących się na nim piosenek największy sukces osiągnęły ,,When Tommorow Comes", ,,Thorn in My Side" i ,,Missionary Man". W tym samym roku Lennox i Stewart wyruszyli w największą w swej karierze trasę koncertową. Koncertując w Japonii Lennox poznała izraelskiego producenta filmowego, Uriego Fruchtmanna. Dwa lata później, w 1988 r. wzięli ślub. Małżeństwo to przetrwało 12 lat, aż do 2000 r.

W 1987 r. na rynek wszedł kolejny album Eurythmics, ,,Savage". Zebrał on mieszane recenzje i nie powtórzył sukcesu swych poprzedników.

W 1988 r. Lennox razem z Alem Greenem nagrała piosenkę ,,Put a Little Love In Your Heart". W tym samym roku miało także miejsce tragiczne wydarzenie w życiu Lennox. Urodziła ona martwego synka, Daniela. To przykre zdarzenie skłoniło ją do napisania piosenki ,,Angel".

Ostatni album duetu, ,,We Too Are One" ukazał się w 1989 r. W UK sprzedawał się bardzo dobrze, jednak w USA nie znalazł zbyt wielu nabywców.

Po dziesięciu latach działalności duet rozstał się i zarówno Lennox jak i Stewart postanowili zacząć karierę solową. Jednak, podczas rozdania brytyjskich nagród piosenkarka oświadczyła, że wycofuje się na 2 lata z życia publicznego, aby urodzić dziecko. ( Obecnie Lennox ma dwie córki: 17-letnią Lolę i 15-letnią Talę.)

Jej pierwsza solowa płyta zatytułowana ,,Diva" ukazała się dopiero w 1992 r. i spotkała się z dobrym przyjęciem zarówno krytyków jak i publiczności. W 1995 r. ukazał się album ,,Medusa", przyjęty nieco gorzej.

W tym czasie Lennox spotkała się z Dalajlamą i zajęła się działalnością charytatywną.

W 1999 r. nastąpiła reaktywacja Eurythmics i wydana została płyta ,,Peace". Przypadła ona do gustu i krytykom i publiczności. Mimo to, w 2000 r. zespół znów zawiesił działalność.

W 2003 r. ukazał się następny solowy krążek Lennox, pt. ,,Bare". Został on dużo lepiej oceniony niż ,,Medusa".

Ostatni wydany do tej pory album piosenkarki to ,,Songs of Mass Destruction". Na płycie znalazł się m.in. utwór ,,Sing", poświęcony walce z AIDS, do udziału w którym Lennox namówiła m.in. Madonnę, Dido i Shakirę.

13 marca 2009r. ukaże się kompilacja największych przebojów solowych Annie Lennox pt. "The Annie Lennox Collection". Na standardowym wydaniu płyty znajdzie się 14 utworów, w tym dwie premierowe piosenki. Jedna z nich - "Shining Light" (cover utworu Asha) będzie wydana na singlu. Już teraz można obejrzeć teledysk do tej piosenki.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło