Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) - amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów: Metallica, Slayer oraz Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

Zespół rozpoczął działalność w roku 1981 w składzie Scott „Not” Ian (gitara), John Connely (śpiew), Dan Lilker (gitara), Paul Kahn (gitara basowa) i Dave Weiss (perkusja). Materiał demo nagrał w roku 1983. Trafił on do Jona Zazuli, którego niezależna wytwórnia Megaforce Records wydała debiutancką płytę Metalliki.

Przed wydaniem dużego albumu, we wrześniu 1983 ukazał się singel Soldiers Of Metal. Wkrótce potem do zespołu dołączył Dan Spitz (gitara, wcześniej grał w Overkill), w związku z tym Dan Lilker zmienił instrument na gitarę basową.

Do studia pod koniec 1983 roku weszli: Scott Ian, Dan Lilker, Neil Turbin (śpiew), Dan Spitz i Charlie Benante (perkusja). W styczniu 1984 Fistful of Metal trafił na rynek. Anthrax dopiero kształtował własne brzmienie jednak płyta zebrała pochlebne opinie (oprócz okładki uznawanej wtedy za niesmaczną) i sprzedawała się dobrze. Grupa odbyła wspólną trasę koncertową z Metalliką i Raven.

W Anthraxie następowały jednak kolejne zmiany (odszedł Dan Lilker i Neil Turbin) i nagranie w 1985 roku maksisingla Armed and Dangerous odbyło się z Mattem Fallonem (gitara basowa) i Joey Belladoną (śpiew). Płyta zawierała m.in. cover zespołu Sex Pistols God Save The Queen. Ukazanie się tego nagrania było dowodem, że zespoły thrash metalowe czerpią garściami z tradycji punk rocka (w tym czasie równolegle z Anthrax Scott Ian udzielał się w hardcoreowym zespole S.O.D. - Stormtroopers Of Death).
W 1985 roku zespół podpisał kontrakt z Island Records i natychmiast wszedł do studia by nagrać album Spreading The Disease. Ukazał się on na rynku pod koniec 1985 roku w USA i na początku 1986 w Europie oraz był poprzedzony wydaniem singla Madhouse. Anthrax wyruszył na trasę koncertową z Metalliką zakończoną w Europie na festiwalu Aardshock w Holandii w październiku (dodatkowo w towarzystwie Slayera).

W listopadzie 1986 zespół pracował już nad kolejnym albumem. Producentem został Paul Kramer wcześniej pracujący m.in. z Kiss. Do studia wszedł jednak po kolejnej zmianie w składzie. Nowym basistą został Frank Bello. Among The Living ukazał się w marcu 1987 poprzedzony wydanym miesiąc wcześniej singlem I’m The Law. Singiel sprzedawał się na tyle dobrze w Europie (dostał się do UK Top Ten), że zdecydowano się na wydanie w USA minialbumu pod tym tytułem. Osiągnął status złotej płyty. Istotną rzeczą dla tych sukcesów tych singli były eksperymenty z rapem, utwór I’m The Man. W lipcu ukazał się singel Indians a do stacji telewizyjnych trafia videoklip z tym utworem.
Anthrax wyrusza na europejską i japońską trasę koncertową jako gwiazda (w towarzystwie Metal Church) a w USA poprzedza koncerty Kiss.

Początek roku 1988 zespół spędził na nagrywaniu albumu State Of Euphoria. Wydano również singel Antisocial. Album zdobył złotą płytę w 3 miesiące od ukazania się w październiku. Na trasie Road To Euphoria zespołowi towrzyszył Living Colour.
Anthrax wydał jeszcze drugi singel Make Me Laugh zanim wszedł do studia by rozpocząć nagrywanie kolejnej płyty.

Jeszcze w 1989 wyszedł na rynek EP Penikufesin. Chociaż w czasie sesji nagraniowej zespół przeżył pożar i trzęsienie ziemi to jednak w sierpniu 1990 roku udało się wypuscić na rynek album Persistance Of Time i wyruszyć na trasę wraz z Iron Maiden (trasa nazywała się No Prayer On The Road Tour) dołączył również do Slayera, Megadeth i Alice In Chains w serii koncertów Clash Of The Titans.
Kolejnym sukcesem był minialbum Attack Of The Killer B`s, który zawierał wspólne nagranie z Public Enemy - Bring The Noise. Zespół ten towarzyszył później Anthraxowi na wspólnej trasie koncertowej (wraz z Primus i Young Black Teens). Po jej zakończeniu zespół podpisał nowy kontrakt płytowy, z Elektra Records (współpraca z Island przestała się układać ze względu na słabą promocję ostatniego albumu). W 1992 z zespołu został również wyrzucony Joey Belladonna. Jako powód podano mały wkład pracy w działalnośc Anthraxu. Na jego miejsce został przyjęty John Bush z Armored Saint.

Z nowym wokalistą zespół nagrał i wydał w maju 1993 roku album Sound Of The White Noise. Trasa koncertowa odbyła się w towarzystwie Fight, Clawfingera, King’s X i M.O.D… W ciągu lat 1993 i 1994 Anthrax nagrywał utwory do ścieżek dźwiękowych filmów oraz albumów tribute (m.in. John Bush i Scott Ian jako członkowie Doom Squad nagrywają utwór wydany na albumie w hołdzie Judas Priest w 1996 roku).

Pierwszy album koncertowy Live: The Island Years ukazuje się w 1994 roku. Był on jednak jedynie wypełnieniem kontraktu z wytwórnią Island.
Już podczas pracy nad Sound Of The White Noise współpraca z Danem Spitzem uległa znacznemu pogorszeniu co zaowocowało wyrzuceniem go z zespołu w 1995 roku.
Pozostali człownkowie Anthraxu nie zdecydowali się jednak na zastąpienie go stałym gitarzystą i na nagrywanym „Stomp 442” grał gościnnie między innymi Dimebag Darrell z Pantery a także Paul Crook, który również towarzyszył zespołowi na koncertach. Część partii gitar nagrał perkusista Charlie Benante, który był jednym z głównych kompozytorów na tę płytę.
Wkrótce w związku ze słabą promocją nowych albumów przez Elektrę, zespół opuścił wytwórnię i zbudował własne studio nagrań w Yonkers w Nowym Jorku.

Po 3 latach przerwy Anthrax powrócił z wydaną w lipcu 1998 roku w Ignition Records płytą Volume 8 - The Threat Is Real. W 1999 roku zespół podpisał kontrakt z Beyond Records i wkrótce potem wydał Return of the Killer A’s, zestaw różnych wersji utworów wcześniej wydanych na albumach studyjnych. W jednym z nich (Ball Of Confusion) pojawili się wspólnie John Bush i Joey Belladonna.

W 2001 roku grupa była celem ataku mediów amerykańskich w związku z szeregiem zatruć wąglikiem w USA (po angielsku Anthrax to właśnie wąglik). Zespół próbowano zmusić do zmiany nazwy, ale muzycy tego nie zrobili.

W kooperacji z John-em Carpenter-em i Joe Satrianim skomponowano ścieżkę dźwiękową do filmu "Duchy Marsa" (ang. Ghosts of the Mars").

Przed nagraniem kolejnego albumu w 2002 roku do zespołu dołączył stały gitarzysta: Rob Caggiano.
Pod koniec 2002 roku Anthrax ponownie wszedł do studia nagrań i rozpoczął pracę nad wydaną w 2003 roku płytą „We’ve Come For You All”.

W kwietniu 2004 roku Anthrax opuścił ostatecznie basista Frank Bello przechodząc do odradzającego się zespołu Helmet. Na jego miejsce (początkowo tylko na trasę, ostatecznie na stałe) został zaangażowany Joey Vera, przyjaciel Johna Busha z Armored Saint.
5 sierpnia 2004 roku podczas trasy koncertowej promującej nowy album zespół wystapił w warszawskim klubie Proxima.
Jeszcze w trakcie trasy koncertowej na rynek trafiło koncertowe DVD i album pod tytułem Music Of Mass Destruction - Live from Chicago a w listopadzie 2004 ukazał się studyjny album Greater Of Two Evils (wydany w USA przez Sanctuary). Album zawiera przearanżowane wersje utworów wydanych w czasach gdy wokalistą Anthraxu nie był jeszcze John Bush. Lista utworów na tej płycie jest wynikiem głosowania fanów.

Pod koniec kwietnia 2005 zespół wrócił do swojego klasycznego już składu z lat 1985-92 (Joey Belladonna, Frank Bello, Charlie Benante, Scott Ian, Daniel Spitz) rozpoczynając nowy okres trasą Reunion Tour.

W 2007 roku po zakończeniu trasy Reunion Tour Joey Belladonna i Danny Spitz odeszli z zespołu. Powrotu do Anthraxu odmówił także John Bush. Miejsce Danny’ego zajął na powrót Rob Caggiano. Nowym wokalistą został Dan Nelson, którego polecił Rob Caggiano.

Nowy album zespołu jest w trakcie tworzenia. Nie ma konkretnej daty jego premiery. Najprawdopodobniej jednak nowy LP zostanie wydany jeszcze w tym roku.

Scott Ian jest stałym publicystą polskiego pisma branży muzycznej - Mystic Art.

Po okresie niestabilności składu do zespołu dołączył wokalista Dan Nelson, zastępując tym samym Joeya Belladonnę. Do grupy dołączył także Rob Caggiano (gitara, 2003 - 2005); Dan Spitz nie jest już częścią zespołu.

Zespół planował skończyć i wydać nowy materiał w roku 2009, jednak wydanie go się opóźniło. W maju 2010 do grupy powrócił Joey Belladonna. 16 czerwca 2010 w ramach Sonisphere Festival zespół wystąpił w Polsce w Warszawie (Lotnisko Bemowo)

Ostatecznie nowy album, zatytułowany Worship Music, ukazał się w roku 2011.

Skład Aktualny:

* Scott Ian - gitara
* Joey Belladonna - śpiew
* Charlie Benante - perkusja
* Frank Bello - gitara basowa
* Robb Caggiano - gitara

Pozostali:
* Dan Nelson (2007-2009) - śpiew
* John Bush (Armored Saint) (1992 - 2005) - śpiew
* Danny Spitz (1983 - 1995) ; (2005 - 2007) - gitara
* Joey Vera (2004 - 2005) - gitara basowa
* Dan Lilker (1982 - 1984) - gitara basowa, gitara
* Neil Turbin (1982 - 1984) - śpiew
* John Connely (1981 - 1982) - śpiew
* Paul Kahn (1981 - 1982) - gitara basowa

Dyskografia:
* 1984 Fistful of Metal
* 1985 Spreading the Disease
* 1987 Among the Living
* 1988 State of Euphoria
* 1990 Persistence of Time
* 1993 Sound of White Noise
* 1995 Stomp 442
* 1998 Vol. 8 - The Threat Is Real
* 2003 We’ve Come for You All
* 2004 The Greater of Two Evils
* 2011 Worship Music


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło