Aqua - duńsko - norweska grupa dance / pop, znana przede wszystkim z ich największego hitu "Barbie Girl" który nagrali w 1997 roku. Zespół został założony w 1994 roku i osiągnął ogromny sukces na przełomie lat 90/00. Większość utworów zespołu opiera się na celowym wykorzystywaniu kiczu i pastiszu, przy jednoczesnym nawiązywaniu do elementów popkultury.

Skład zespołu:

* Lene Grawford Nystrøm (ur. 2 października 1973)
* Rene Dif (ur. 17 października 1967)
* Soren Rasted (ur. 13 czerwca 1969)
* Claus Norreen (ur. 5 czerwca 1970).

Pierwszy album grupy, "Aquarium" wydany w 1997 roku osiągnął ogromny sukces i sprzedał się w nakładzie ponad 28 milionów kopii. Kolejna płyta, "Aquarius" z 2000 roku, nie spełniła pokładanych oczekiwań, osiągając nakład "zaledwie" 3 milionów egzemplarzy. W obliczu słabnącej popularności i narastających spięć w zespole w roku 2001 ogłoszono zakończenie działalności.

Po rozpadzie grupy w 2001 roku Lene, Rene i Soren zajęli się solowymi karierami, a Claus kontynuował swoją pracę w przemyśle muzycznym, produkując remiksy różnych artystów.

Największy wpływ na muzykę Aquy miał gatunek Eurodance - bardzo popularny w Europie, Oceanii i Południowej Afryce w latach 90. Eurodance to muzyka dance z damskim wokalem i męskim rapem. Oprócz żywych piosenek, Aqua tworzyła również wolniejsze utwory, takie jak np. "Turn Back Time", "Good Morning Sunshine" i "We Belong to the Sea".

W 2008 roku zespół ogłosił powrót na scenę muzyczną. W maju 2009 roku ukazał się singiel "Back to the 80's", który zwiastuje płytę z największymi przebojami zespołu.

DYSKOGRAFIA:
* Aquarium (1997)
* Aquarius (2000)
* Greatest hits (2009)
* Megalomania (2011)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło