Archive - teksty piosenek
Archive - brytyjska grupa pochodząca z Londynu, założona w 1994 roku przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa. Archive rozpoczęło działalność jako zespół trip-hopowy, jednak od trzeciej płyty wyraźnie słychać post- i progrockowe wpływy.

W 1996 roku zespół (razem z wokalistką Royą Arab i raperem Rosko Johnem) wydał swój pierwszy album - Londinium. Płyta była mieszanką trip-hopu i alternatywnego rocka.

Zespół rozpadł się w tym samym roku, jednak w 1997 Darius i Danny jeszcze raz utworzyli Archive, tym razem z wokalistką Suzanne Wooder i wydali swój drugi album - Take My Head. Była to melodyjna mieszanka popu oraz trip-hopu, utwór You Make Me Feel zdobył dużą popularność dzięki reklamie jeansów Levi's, płyta nie została jednak odebrana tak dobrze, jak debiut.

Wydany w 2002 roku z wokalistą Creigiem Walkerem album You All Look The Same To Me (2002) osiągnął duży sukces w Polsce i Francji, a singiel Again rekordowo długo utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Od tego albumu Archive odrywa się od swoich korzeni i kieruje w stronę progresywnego rocka (porównywanego często do dokonań Pink Floyd). W 2003 roku zespół nagrał instrumentalną ścieżkę dźwiękową do filmu Najlepsi z najlepszych, wydana została w dwóch wersjach - Michel Vaillant oraz Michel Vaillant (BOF), Po nagraniu kolejnego albumu - Noise (2004) i koncertowej płyty Unplugged z zespołu odszedł Creig Walker.

Na kolejnym albumie - Lights (2006) miejsce Walkera zajął Pollard Berrier, nowym wokalistą został Dave Pen, większa była też rola Marii Q.. W styczniu 2007 roku zespół nagrał koncertowe DVD w Paryżu - Live At The Zenith. W 2009 roku zespół wydał płytę Controlling Crowds (Parts I-III), na której łączy styl z różnych okresów działalności - m.in. do współpracy z zespołem powrócił Rosko John. Promujący album singiel Bullets dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Album początkowo miał składać się z czterech części, Part IV została jednak wydana dopiero w październiku.

Obecny skład zespołu:
- Danny Griffiths / sound effects, keyboards, programming (od początku)
- Darius Keeler / keyboards, programming (od początku)
- Pollard Berrier /vocals, guitar, keyboards, sound effects (od Lights)
- Dave Pen / vocals, guitar, keyboards (od Lights)
- Maria Q / vocals (od YALTSTM)
- Rosko John / vocals (Londinium i Controlling Crowds)
- Steve Harris / guitar (od Noise)
- Smiley / drums (od YALTSTM)
- Jonathan Noyce / bass, moog bass (od Live at the Zenith)

Pozostali główni muzycy:
- Roya Arab / vocals (Londinium)
- Suzanne Wooder / vocals (Take My Head)
- Matt Martin / drums, percussion (Take My Head, Lights)
- Lee Pomeroy / bass (od YALTSTM do Lights)
Creig Walker
Dodatkowo z zespołem stale współpracuje Pete Barraclough jako gitarzysta sesyjny i realizator.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło