20 lat Wywroty
Asian Kung-Fu Generation to jeden z największych pop rockowych zespołów nowego millenium. Zespół został sformowany w roku 1996 w college's music club w Jokohamie, w Japonii. Oczywiście ich muzyka zmieniała się przez lata, zatem ich nowsze nagrania brzmią bardziej dojrzale i wyrafinowanie niż wczesne. Głównymi źródłami inspiracji są dla nich "Oasis", "Manic Street Preachers" i "Hi-Standard", a muzycznie są podobni do "The Back Horn", "Art-School" i "Penpals".

Asian Kung-Fu Generation (Ajikan) został założony w 1996 roku przez Masafumi'ego Gotoh (gitara i wokal), Takahiro Yamadę (bass i wokal) oraz Kensuke Kita (gitara i wokal). Był to ich pierwszy zespół, a wszyscy członkowie byli wtedy jeszcze na Uniwersytecie Kanto Gakuin. Perkusista Kiyoshi Ijichi, który oficjalnie dołączył do grupy nieco później, był wcześniej w innym, szkolnym zespole.

Zebranie sił żeby coś nagrać zajęło im 4 lata - pierwszy mini album ukazał się w 2000 roku, a teksty były napisane całkowicie po angielsku. Płyta sprzedawana była tylko na koncertach i w internecie. Rok 2001 rozpoczęli serią koncertów, a jednocześnie do stacji radiowych wysłali piosenkę "Konayuki". Tym zabiegiem udało im się przysporzyć sobie jeszcze więcej fanów, dzięki czemu coraz więcej ludzi zaczęło przychodzić na ich koncerty. W tym samym roku wydali album, który był ich pierwszą naprawdę japońską płytą. Bardzo podbudowani sukcesem zarówno trasy koncertowej jak i albumu w stacjach radiowych, grupa zaczęła w miarę regularnie występować w "Shibuyi", "Shimokitazawie" i "Kichijo-J".

Mini album "Houkai Amplifier" przyniósł kolejny przełom. Dzięki niemu zajęli pierwsze miejsce na liście sprzedaży "High Line Record Sales" i 35 na liście "Oriconu". W dodatku piosenka "Haruka Kanata" została użyta jako opening do popularnego anime "Naruto", przez co popularność grupy rozszerzyła się nie tylko w całej Japonii, ale także i za oceanem.

W 2003 ukazał się ich pierwszy pełny album, 'Kimi Tsunagi Five M', którego sprzedaż osiągnęła 20000 egzemplarzy. Zespół zagrał też na prestiżowych Fuji Rock Festival i Sonic Summer 03 w Osace i Tokio.

W 2004 wraz ze wzmożoną aktywnością zespołu wzrosła także ich popularność - 11 marca wygrali w "Space Shower Music Awards" w kategorii najlepszego klipu nowego zespołu (pomimo, że zespół istniał już 8 lat) za klip do "Kimi To Iu Hana".
W tym samym roku wydali trzy single i trzeci album, 'Sol-Fa', który sprzedał się w liczbie przekraczającej 500 tysięcy. Pierwsze dwa single, "Sairen" i "Loop" utrzymywały się na szczycie listy "Oriconu" przez dwa miesiące, natomiast "Rewrite" został użyty jako piosenka otwierająca anime "Fullmetal Alchemist". Uczestniczyli także w 8 imprezach, z czego jedną ("Nano-Mugen") sami zorganizowali. W okresie od 16 marca do 26 czerwca odbywała się ich trasa koncertowa, promująca ich najnowszy album.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło