Pod tą nazwą występuje więcej niż jeden wykonawca:

1) Grupa hip-hopowa z Minneapolis.
2) Grupa thrash-metalowa z Wietnamu, która wydała 2 dema.
3) Grupa, grająca italo disco z początku lat 80, znana z jednego hitu pt. "Swede’s Scandal".
4) Polski zespół rockowy.

1) Atmosphere to popularny ostatnimi czasy skład hip-hopowy. Mimo olbrzymiej rzeszy wiernych fanów jest to zespół całkowicie undergroundowy, wydający w niezależnej wytwórni Rhymesayers, której zresztą są właścicielami. Wydają ogromną ilość muzyki, którą nawet trudno zliczyć - wystarczy wspomnieć o seriach "Sean Loves Ugly Girls" lub "Sad Clown", których części liczy się w kilkunastu. Poprzez swoje do bólu ekspresyjne teksty są popularni w środowiskach w ogóle nie kojarzonych z hip-hopem, np. w środowiskach metalowców. To właśnie mistrzostwo techniczne rapera Sluga i jego specyficzne teksty są główną cechą charakterystyczną Atmosphere.

Zespól pochodzi z Minneapolis, a tworzą go Sean Daley (Slug - MC) i Anthony Davis (Ant - DJ). Został założony w 1993, i nieprzerwanie trwa. Wydali sześć studyjnych albumów (m. in. "Lucy Ford", albo, chyba najpopularniejszy "God Loves Ugly"), jednak stworzyli tak naprawdę ogromną ilość muzyki, którą wydali pod postacią pół-singli/pół-albumów tasiemców (seria "Sad Clown" ma już 13 części). Atmosphere to niewątpliwie jeden z najciekawszych zespołów w całym muzycznym świecie, obok którego nie można przejść obojętnie.

4) Początki zespołu sięgają roku 1988, kiedy Waldemar Dąże i Łukasz Wachowiak trafili do jednej klasy w 1. Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie. Zawiązali przyjaźń i połączyli się w pasji, grywając proste covery, a potem szukając ludzi do współpracy. W roku 1990 dołączył do nich Dariusz Matuszewski, który objął funkcję perkusisty. W 1992 roku połączono siły z duetem Ester, w którym grali Mikołaj Kobus oraz Marcin Rozynek. W roku 1993 do zespołu dołączył Aleksander Wnukowski. W tym składzie pod nazwą Książę i Ester zespół występował do roku 1994, w którym wystąpił po raz pierwszy pod nazwą Atmosphere.

Na festiwalu 'Warszawska Mokotowska Jesień Muzyczna' zespół zajął II miejsce po Myslovitz. Kilka miesięcy później zespół opuścił Mikołaj Kobus. W roku 1996 zespół wygrał 'Marlboro Rock Festiwal' i kontrakt z Sony Music Polska. Rok później ukazała się pierwsza płyta zespołu o tytule "Atmosphere". Kariera rozwijała się, w międzyczasie zespół opuścił Aleksander Wnukowski z powodów zdrowotnych. W 1999 zespół wydał drugą płytę: "Europa Naftowa". Kilka miesięcy po jej wydaniu grupę opuścił Dariusz Matuszewski. Zamiast niego w zespole pojawił się Mariusz Łuczak. Zespół przeżywał jednak złą passę. Opuścił go też Marcin Rozynek, decydując się na rozpoczęcie kariery solowej. Kontakt między członkami zespołu urwał się. Po jakimś czasie Mariusz Łuczak rozpoczął współpracę z Marcinem Rozynkiem, a Waldemar Dąże grał nadal z Łukaszem Wachowiakiem. Utworzyli razem kilka propozycji nowego materiału, ale ze względu na problemy z wydaniem nie ukazał się on. Reaktywacja Atmosphere nastąpiła w roku 2004, kiedy w stacjach radiowych ukazało się kilka nowych piosenek: "Z głową w chmurach", "Jak to jest" i "W złoto zmienię się". W nowym składzie zespół nie nagrał jeszcze płyty.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło