Bessie Smith (ur. 15 kwietnia 1894 w Chattanooga w stanie Tennessee, zm. 26 września 1937) - była najbardziej znaną i najpopularniejszą wykonawczynią bluesa lat 20 i 30 XX wieku. Zyskała miano Cesarzowej Bluesa. Jej muzyka była inspiracją dla takich gwiazd jak Billie Holiday, Mahalia Jackson, Nina Simone lub Janis Joplin. Ta ostatnia odnalazła jej grób i zafundowała nagrobek.

Urodziła się w bardzo biednej rodzinie. Gdy miała 9 lat, zmarła jej matka. Już od najmłodszych lat zarabiała, śpiewając na ulicach Chattanoogi wraz z bratem Andrew.

W 1904 jej brat Clarence wyjechał z w tournèe po USA z trupą artystyczną zwaną Moses Stokes. Gdy zespół wrócił w 1912 do Chattanoogi, Bessie również znalazła tam zatrudnienie, głównie jako tancerka, gdyż rolę piosenkarki pełniła wtedy Ma Rainey. W 1913 miała swój pierwszy występ w Teatrze 81 w Atlancie. W 1920 była już popularna na południu i wschodzie Stanów Zjednoczonych. W 1923 roku nagrała w wytwórni Columbia Records swoją pierwszą piosenkę Downhearted Blues. Wydarzenie to rozpoczęło jej karierę. W sumie nagrała 123 piosenki, z których najbardziej znane były: St Louis Blues, Summertime oraz Nobody Knows When You're Down and Out.

26 września 1937, jadąc do Clarksdale autostradą 61 wraz ze swoim przyjacielem Richardem Morganem, została poważnie ranna w wypadku samochodowym . Niezbędna była amputacja prawej ręki.

Tego samego dnia, nie odzyskując przytomności, zmarła. Przez wiele lat przypuszczano, że śmierć była spowodowana nieodpowiednią opieką medyczną (Bessie żyła w czasach, gdy segregacja rasowa była normą w USA, w tamtych czasach istniały szpitale dla białych i afroamerykanów), jednak dochodzenie nie wykazało uchybień.

Otwarcie przyznawała się do bycia biseksualistką.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło