Polski zespół muzyczny założony w Gdańsku w 1991 roku.

W sumie zespół sprzedał ponad 200 tysięcy płyt i zagrał setki koncertów w kraju i za granicą
Znakami rozpoznawczymi grupy są przebojowe kompozycje utrzymane w klimatach rapcore, funk, disco, popu i rocka, ciekawie zaaranżowane partie wokalne, często śpiewane falsetem i lekkie, humorystyczne teksty ze wstawkami anglojęzycznymi.

Za początek działalności Blenders można uznać koncert na festiwalu Yach Film w roku 1991, jednak debiutancka płyta ukazała się dopiero 4 lata później. Rockowo-funkowa Kaszëbë została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków jak i publiczność, co zaowocowało nominacją do nagrody Fryderyki 1995 w kategorii Fonograficzy Debiut Roku.

Prawdziwym sukcesem komercyjnym grupy okazała się druga płyta - Fankomat, wydana w roku 1996. To z niej pochodzi najbardziej znany przebój grupy Ciągnik, sporym powodzeniem cieszyły się też Biribomba i Mała obawa. Fankomat zdobył miano złotej płyty, a Blenders - porównywany czasem do Red Hot Chili Peppers - zyskał sporą popularność w kraju. Na fali powodzenia Fankomatu już rok później zespół wydał kolejny album Fankofil. Na płycie po raz pierwszy skierował się w stronę disco (m.in. Czuję że ja muszę), ale najlepiej na listach przebojów radziły sobie popowe Owca i Poniedziałek.

Przez kolejne cztery lata Blenders często i efektownie koncertował, ale brak nowego materiału stopniowo spowodował spadek zainteresowania grupą. Jedynym nagraniem z tego okresu była własna wersja przeboju Depeche Mode Question of time, która znalazła się na płycie Master Of Celebration - Polish Artists Present Depeche Mode's Songs z 1999 roku.

Zespół przypomniał o sobie w 2001 roku albumem Kuciland, najbardziej dojrzałym, bogatym brzmieniowo i bardzo zróżnicowanym stylistycznie. Nawiązuje do muzyki disco lat 70, ale nie brakuje na nim też funky. Pojawia się sporo elektroniki i sekcja dęta, niespodzianką jest kobiecy wokal w jednym z utworów (Life). Album był promowany w mediach przez piosenki: Punkt G, Ona jest tu, Skosztuj mnie.

Po wydaniu Kuciland zespół ponownie skupił się na działalności koncertowej.

W 2002 r. wspólnie z Kayah nagrał singel Tylko ty i ja.

Od 2003 r. pojawiają się zapowiedzi nowej płyty Voqueulacja.

www.blenders.art.pl

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło