Pod tą nazwą występuje więcej niż jeden wykonawca:

1) BoA - Południowokoreańska piosenkarka pop.
2) Boa - Zespół rockowy istniejący w latach 70. W 1971 roku wydali album Wrong Road.
3) Boa - Chorwacki zespół rockowy.
4) Boa - Chilijski zespół, grający power/groove metal.
5) BOA - Czeski zespół rockowy. http://bandzone.cz/boa.

Poprawny tag dla brytyjskiego zespołu rockowego, to bôa. Prosimy o poprawne opisanie swoich plików muzycznych.

1) BoA (pełne nazwisko: Boa Kwon, pseudonim BoA w skrócie oznacza "Beat of Angel") to pochodząca z Korei Południowej piosenkarka pop. Urodziła się 5 listopada 1986 roku w Guri, gdzie dorastała z rodzicami,dwoma braćmi oraz siostrą. W wieku 11 lat wzięła udział w przesłuchaniu zorganizowanym przez SM Entertainment i pomimo początkowych protestów rodziców, rozpoczęła przygotowania do debiutu, na które składała się nauka śpiewu, tańca, a później także języka japońskiego.

BoA zadebiutowała w wieku 13 lat z koreańskim albumem 'ID; Peace B'. Otrzymał on bardzo pozytywne recenzje, jego sprzedaż też była bardzo dobra. Wtedy SM Entertainment zawarło umowę z wytwórnią Avex Trax w sprawie jej kariery w Japonii.

W 2001 roku wydała swoje pierwsze japońskie single: 'ID Peace B', 'Amazing Kiss', '気持ちわつたわる' (Kimochi wa Tsutawaru), które znalazły się w drugiej dziesiątce najlepiej sprzedających się singli na liście Oricon. Na pierwszy większy sukces BoA musiała poczekać do 4. singla, 'Listen to My Heart', które zajęło miejsce 5.

Jej debiutancki album w Japonii, 'Listen to My Heart' okazał się przełomem w jej karierze. Osiągnął 1 miejsce na liście Oricon, a w samej Japonii sprzedał się w prawie milionie egzemplarzy. Tego samego dnia BoA wydała singiel 'Every Heart ~ミンナノキモチ~' (Every Heart ~minna no kimochi~). Tytułowa piosenka była endingiem do popularnej serii anime, 'InuYasha', a singiel załął 10 miejsce na liście Oricon.

Następne albumy, zarówno koreańskie ('Jumping Into the World', 'No.1', 'Miracle', 'Atlantiss Princess', 'Shine We Are!'), jak i japońskie ('Valenti', 'Love&Honesty') odniosły wielki sukces. BoA otrzymała za nie wiele nagród, także wyniki sprzedaży były zadowalające. Przełom nastąpił wraz z 4 koreańskim albumem, 'My Name', który przyciągnął uwagę głównie znaczącą zmianą stylu BoA. W roku jego wydania kończyła 18 lat i pokazała to na nim- był znacznie bardziej dorosły od poprzednich, gdzie BoA była słodką dziewczynką. Mimo tak znaczącej zmiany, album sprzedał się dobrze, był także wielokrotnie nagradzany.

Na początku 2005 roku BoA wydała swoją pierwszą japońską kompilację - 'Best of Soul'. W samej Japonii sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy, co uczyniło BoA pierwszym azjatyckim artystą spoza Japonii, któremu udało się tego dokonać. Jej następny singiel, 'Do the Motion' uzyskał 1 miejsce na Oricon Single Chart, przez co została pierwszą artystką spoza Japonii, której to się udało w ciągu ostatnich 21 lat. Niestety, późniejszym singlom nie udało się powtórzyć sukcesu, jednak BoA była głównie skoncentrowana na promocji 5 koreańskiego albumu, 'Girls on Top'.

W roku 2006 BoA była praktycznie nieobecna na rynku muzycznym w Korei (wydała jedynie single 'Everlasting' i 'Key of Heart'), wydawała głownie w Japonii. Rozpoczęła od singla 'Everlasting', by w lutym wydać 4 japoński album 'Outgrow', które sprzedały się dosyć słabo. Pod koniec września rozpoczęła akustyczną trasę, 'BoA the LIVE'. W listopadzie wydała 'Winter Love', któremu udało się sprzedać w wiekszej ilości niż 'Do the Motion'. Jednocześnie 5 listopada BoA skończyła 20 lat, co oznacza, że według japońskiego prawa była pełnoletnia. Oznaczało to, że 'Winter Love' to ostatni nastoletni singiel BoA.

Mimo stosunkowo słabej sprzedaży ciężko nazwać ten rok straconym. W kwietniu 2006 roku pojawiła się w kampani reklamowej Levi's na Taiwanie wraz z aktorem Edisonem Chen, a latem podpisała kontrakt z firmą Olympus na reklamę ich aparatów fotograficznych (Olympus Myu). Pojawiła się także w filmie poprzez koreańską i japońską wersję filmu 'Skok przez Płot', gdzie podkładała głos pod jedną z postaci. W związku z tym pojawiła się na festiwalu filmowym w Cannes obok Avril Lavigne czy Bruce'a Willisa. W listopadzie udzieliła wywiadu w 'Talk Asia' emitowanym przez CNN International na całym świecie.

Rok 2007 rozpoczęła od wydania 5 japońskiego albumu, 'Made in 20'. Mimo debiutu na 1 miejscu Oricon Charts był to najgorzej sprzedający się album w karierze BoA. W marcu rozpoczęła trasę mającą za zadanie promować album, DVD z koncertem zostało wydane na początku sierpnia.

Obecnie BoA wydała ponad 20 singli i ponad 10 albumów (w Korei i Japonii). Brała udział w kampaniach reklamowych i społecznych (np. promującej badania wykrywające raka piersi). Mimo, że jako artystce nie powadzi jej się już tak dobrze jak dawniej, pozostaje jej życzyć jeszcze większej ilości udanych piosenek oraz trzymać kciuki za jej dalszą karierę ^^

Jest jedną z dwóch nie-japońskich piosenkarek, które sprzedały miliony albumów w Japonii.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło