Bogdan Czyżewski (ur. 9 marca 1934 r. w Warszawie) - polski piosenkarz.

Absolwent Technikum Mechaniki Precyzyjnej oraz warszawskiej Średniej Szkoły Muzycznej w klasie Andrzeja Boguckiego; studiował też na Politechnice Warszawskiej. Podczas studiów tych związał się z klubem studenckim Stodoła. Tam zadebiutował jako piosenkarz. W 1958 roku zdobył wyróżnienie w konkursie wokalnym Polskiego Radia, z którym związał się w roku 1961 (a dokładniej z radiowym Studiem Piosenki). Wtedy też nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Bogusława Klimczuka, a także z grupą muzyczną New Orlean Stompers, grającą jazz tradycyjny.

W latach 1963-1973 był wokalistą w duecie Rinn-Czyżewski, a w 1974 r. rozpoczął karierę solową. W latach 70. występował również w teatrach: w 1973 r. w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze (gdzie wystąpił w spektaklu Dziś dajemy wam pamięć w reżyserii Marii Januszkiewicz), a w latach 1974-1978 w warszawskim Teatrze na Targówku. W tym ostatnim wystąpił w widowisku muzyczno-estradowym Gdy wróciły gołębie (1974) oraz w rewii przebojów Kto chce piosenkę (1975), oba w reżyserii Mariana Jonkajtysa[1].

Współpracował też z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą (orkiestry radiowe Warszawy i Łodzi; Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego; Orkiestra Moskiewskiego Teatru i Estrady; Big Band Radio Hawana; Orkiestra Dresden Tanz Sinfoniker). Dał tysiące koncertów nie tylko w Polsce, m.in. również w Bułgarii, Czechosłowacji, Kanadzie, na Kubie, w NRD, Rumunii, USA, ZSRR.

Karierę zakończył w 1990 roku. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło