Pod tą nazwą występuje więcej niż jeden zespół.

1) Brainstorm (Prāta Vētra), rockowy zespół z Łotwy. Gra w składzie: Renārs Kaupers, Jānis Jubalts, Kaspars Roga oraz Māris Mihelsons. Założony w 1989, międzynarodową popularność uzyskał dopiero w 2000 roku, zajmując trzecie miejsce na festiwalu Eurowizji. W tym samym roku zespołem zainteresował się Bob Dylan oraz Michael Stipe z REM. Obydwoje byli zachwyceni ich brzmieniem oraz chwytliwymi piosenkami. Wśród Łotyszy zespół był znany z eksperymentowania z brzmieniem i grania mocnego rocka. Grupa ewoluowała powoli w kierunku pop-rocka, żeby w końcu powrócić do swoich ostrzejszych korzeni. Wydali 11 płyt, a trzy z nich w dwóch wersjach językowych: angielskiej i łotewskiej. W 2004 wstrząsnął nimi tragiczny wypadek: zmarł basista Brainstorm, Gundars Mauševics. Zespół nie szukał nikogo na jego miejsce.

2) Brainstorm, powermetalowy zespół z Niemiec. W początkowy skład kapeli wchodzili: gitarzyści Torsten Ihlenfeld i Milan Loncaric, perkusista Dieter Bernert, basista Peter Waldstatter oraz wokalista Stefan Fronk. Powstali w 1989 roku, a już w 1992 dokonały się pierwsze zmiany w zespole. Po odejściu Stefana Fornka wokalistą został Marcus Jurgens. Brainstorm uznano debiutantem miesiąca w niemieckim magazynie Rock Hard, który ponadto umieścił nagranie „Up from the Ashes” na swojej kompilacyjnej płycie (1995 rok). W 1997 nagrali swoją debiutancką płytę "Hungry", który, pomimo problemów technicznych, została doceniona przez fanów mocnego brzmienia. Po wydaniu płyty "Unholy" z zespołu odszedł Marcus Jurgens, którego miejsce zajął Henne Basse. Po trasie koncertowej także on pożegnał się z Brainstorm, a kolejnym wokalistą został frontman Symphorce Andy B. Franck. W 2000 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnia Metal Blade, która w maju wydała trzeci album grupy „Ambiguity”. Nagrali jeszcze kilka płyt: Metus Mortis (2001), Soul Temptation (2003), Liquid Monster (2005), Downburst (2008), Memorial Roots (2009), On The Spur Of The Moment (2012) .

3) Brainstorm to niemiecka grupa progresywno rockowa z lat ’70, zainspirowana twórczością Mothers Of Invention, Caravan, If, Supersister i Soft Machine. Klasyczne, jazzujące i w przeważającej mierze instrumentalne granie z fletem i nieco przesterowanymi partiami saksofonu.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło