Brandy Rayana Norwood urodziła się 11 lutego 1979 w McComb w stanie Missisipi. Jest amerykańską piosenkarką i aktorką.

Brandy jest najstarszym dzieckiem Williego Ray'a Norwooda (pastora i kierownika chóru) i jego żony Sonji Bates-Norwood (obserwator finansowy w McComb), siostrą piosenkarza i aktora Williama Raymonda Ray J Norwooda Juniora oraz kuzynką bluesowego wokalisty Bo Diddleya i rapera Snoop Dogga. Debiut muzyczny Brandy zawdzięcza swemu ojcu - wystąpiła przed ministrem, Curtisem W. McCullomem Brookhaven. Rodzice Norwood postanowili wyprowadzić się z McComb do Carson w stanie Kalifornia, z nadzieją na to, że ich dzieciom uda się zrobić karierę.

W roku 1994 wydała pierwszy album o tytule Brandy. Został sprzedany na całym świecie w 9 mln egzemplarzy. Brandy wydała wtedy cztery single, w tym jeden Boyz II Men.

W 1996 roku zaśpiewała wraz z Monicą The Boy Is Mine, podbijając tym samym listy przebojów na całym świecie. Krążek rozchodził się wówczas jak świeże bułeczki, a piosenka uważana jest dzisiaj za klasyk muzyki rhythm&blues.

Na kolejny album, Full Moon, trzeba było czekać aż cztery lata, a cover Another Day in Paradise piosenki Phila Collinsa wykonany wraz z Ray'em J stał się hitem, a sama płyta powtórzyła sukces poprzednich.

W 2004 roku Brandy mając już zapewniony status gwiazdy wydała album Afrodisiac. Współpracowała wtedy z Kanye Westem oraz Timbalandem, głównym singlem była piosenka o tym samym tytule, co płyta.

Rok później pojawiła się składanka największych hitów Brandy, a w 2006 roku wokalistka pełniła rolę jednego z trojga jurorów w amerykańskim reality show America's Got Talent. Pod koniec tegoż roku uczestniczyła w wypadku drogowym na jednej z autostrad w Los Angeles, który kosztował życie 38-letniego Awatefa Aboudihaja. Brandy jechała wówczas z dozwoloną prędkością 65 mil na godzinę, ale nie zauważyła zwalniającego przed nią sznura samochodów. Zniszczone zostały cztery pojazdy, a u piosenkarki nie stwierdzono śladów alkoholu czy narkotyków we krwi.

Brandy w swoim dotychczasowym dorobku sprzedała 18 milionów albumów i singli w samych USA, natomiast na świecie - 36 milionów. W ciągu całej swojej 15-letniej kariery zdobyła aż 13 nominacji do nagrody Grammy, otrzymała ją tylko raz.

Obecnie Brandy kończy prace nad swoim piątym albumem, "Human", w którego tworzeniu pomagali m. in. Rodney Jerkins i The Neptunes, a na którym pojawi się kilku gości, w tym Natasha Bedingfield. Wiodący singiel z płyty, Right Here (Departed) można od 14. sierpnia usłyszeć na oficjalnej stronie Brandy.

Wokalistka niebawem udzieli także głosu głównej postaci w niemającej jeszcze tytułu grze video na PlayStation Portable.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło