Britney Spears

51 tekstów piosenek
Britney Spears - teksty piosenek
Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska wokalistka muzyki pop i dance, tancerka, aktorka i projektantka mody. W lipcu 2011 roku wytwórnia Sony Music Entertainment ogłosiła, że sprzedała na całym świecie ponad 100 milionów płyt i jest jedną z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki. Jest ósmą najlepiej sprzedającą się artystką w Stanach Zjednoczonych, piątą najlepiej sprzedającą się artystką muzyczną na świecie oraz najmłodszym artystą w historii muzyki, który osiągnął próg ponad 100 milionów albumów na całym świecie, w związku z tym wydarzeniem w 2010 roku otrzymała nagrodę Chopard Diamond Award za najlepiej sprzedającego się artystę muzycznego pierwszej dekady XXI wieku. Od początku muzycznej kariery została przez amerykańskie i światowe media ochrzczona mianem "księżniczki popu". Od 2003 roku posiada swoja gwiazdę w "Alei Gwiazd" w Hollywood. Wokalistka podczas ciągu 10 lat kariery muzycznej zdobyła ponad 300 prestiżowych nagród muzycznych, z czego 83 zdobyła w ciągu jednego roku. Wśród jej nagród najważniejsze z nich to: Grammy, Emmy, MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards, NRJ Music Awards oraz World Music Awards. Według strony internetowej MSN jest najbogatszą gwiazdą na świecie poniżej 30 roku życia oraz 5. najbogatszą piosenkarką wszech czasów, z majątkiem wynoszącym ponad 500 milionów dolarów.
Britney Spears urodziła się w McComb w Missisippi, a wychowywała w Kentwood w stanie Luizjana. Jej matka Lynne Irene była nauczycielką, a ojciec, Jamie Parnell budowniczym. Brat Britney, Bryan, pracuje jako manager i zarządza interesami rodziny Spears, natomiast jej młodsza siostra Jamie Lynn jest aktorką. W 1993 roku Spears pojawiła się w telewizyjnym programie dla dzieci The Mickey Mouse Club. Po krótkim czasie Spears podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Jive Records, która wydała jej debiutancki album "...Baby One More Time" w roku 1999. Olbrzymi sukces krążka uczynił ją ikoną muzyki oraz wpłynął na odrodzenie się popu w późnych latach 90.
Od roku 1999 Spears była związana z Justinem Timberlakiem. Związek zakończył się nagle w 2002 roku. Piosenkarka ma za sobą małżeństwo z Kevinem Federline'em (zakończone rozwodem), z którym ma dwójkę dzieci – Seana Prestona i Jaydena Jamesa. Po rozwodzie z Federline'em Britney postanowiła poświęcić się karierze muzycznej.

Baby One More Time 1998-1999:
Pod koniec 1998 roku pojawił się pierwszy singiel Spears – "...Baby One More Time", dwa tygodnie później stacja MTV wyemitowała teledysk do utworu. Utwór jest największym sukcesem Britney w historii jej kariery, wspiął się na szczyty list przebojów m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii i Europie. Singiel znalazł się na liście najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. Kilka miesięcy później w sklepach pojawiła się debiutancka płyta "...Baby One More Time", która zajęła 1. miejsce listy Billboard 200 w styczniu 1999. Krążek zdobył status diamentowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie sprzedało się 37 mln kopii albumu. Album promowały światowe single nr 1: "...Baby One More Time", "(You Drive Me) Crazy" "Born to Make You Happy" oraz "Sometimes" i "From the Bottom of My Broken Heart". Britney promowała album na koncertach z cyklu Hair Zone Mall Tour, ...Baby One More Time Tour i Crazy 2K Tour. W kwietniu 1999 Spears pojawiła się w magazynie Rolling Stone. Fotografem był David LaChapelle. Okładka przedstawiała leżącą Britney, która rozmawia przez telefon i trzyma Tinky Winky.

Oops!... I Did It Again 2000:
W maju 2000 roku pojawiła się druga płyta Spears: "Oops!... I Did It Again". Album zadebiutował na 1. miejscu Billboard 200, w pierwszym tygodniu sprzedano aż 1.319.193 kopii zaś na całym świecie ponad 4.000.000 egzemplarzy. RIAA przyznała "Oops!... I Did It Again" diamentowy certyfikat dzięki osiągnięciu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych na poziomie 10 mln egzemplarzy. By promować album Britney wyruszyła w światową trasę Oops!... I Did It Again World Tour. W czasie jej trwania artystka zatrzymała się w Nowym Jorku, by wystąpić na MTV Video Music Awards 2000. Podczas występu Spears zerwała czarny garnitur, aby odsłonić prowokacyjny strój w kolorze skóry z kryształkami, który spowodował sporo kontrowersji. Britney zdobyła dwie nagrody Billboard Music Awards za płytę Oops!... I Did It Again. Album promowały single Oops!... I Did It Again, Lucky, Stronger i Don't Let Me Be the Last to Know. Do utworu "When Your Eyes Say It" nakręcono teledysk, jednak ostatecznie zdecydowano się nie wydawać owej piosenki na singlu i zdecydowano o zakończeniu promocji krążka. Do tej pory sprzedano ponad 27 milionów egzemplarzy albumu "Oops!... I Did It Again"!

Britney 2001-2002:
Trzeci studyjny album wokalistki pt. "Britney" trafił na półki sklepowe w listopadzie 2001 roku. Album zadebiutował na pierwszym miejscu Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 745 744 kopii podczas pierwszego tygodnia w samych Stanach Zjednoczonych. Sukces ten sprawił, że Spears jako pierwsza artystka w historii muzyki osiągnęła sukces trzech albumów, które debiutowały na pierwszym miejscu listy Billboard 200. By promować nowy album Spears wyruszyła w światową trasę Dream Within a Dream Tour w listopadzie 2001. Pierwszym singlem z płyty była utrzymana w klimacie R&B piosenka "I'm a Slave 4 U", która znacznie różniła się od dotychczasowych nagrań Britney. Krążek promowały również takie utwory jak: "Overprotected", "I'm Not a Girl, Not Yet a Woman", I Love Rock 'n' Roll', "Anticipating", "Boys" i "That's Where You Take Me". Album sprzedał się w ponad 15 mln egzemplarzy. W 2002 roku Spears zagrała główną rolę w filmie Crossroads, w którym wcieliła się w postać absolwentki szkoły średniej, która postanawia odnaleźć zaginioną matkę. Za grę w filmie Britney otrzymała Złotą Malinę, niemniej film zarobił ponad 60 mln USD. Dotychczasowy sukces zawodowy Spears został doceniony przez magazyn Forbes, który umieścił Britney na pierwszym miejscu w rankingu najpotężniejszych sław świata.

In The Zone & Greatest Hits: My Prerogative 2003-2004:
Britney razem z Christiną Aguilerą otworzyły galę MTV Video Music Awards 2003 piosenką "Like a Virgin". Podczas występu doszło do pocałunku wokalistek z Madonną, co wywołało ogromny skandal. Wydarzenie to zaliczane jest do najważniejszych momentów w historii VMA. 18 listopada 2003 roku pojawił się czwarty album piosenkarki – "In the Zone". Album promowany był singlem "Me Against the Music", który Britney wykonywała wspólnie z Madonną. Piosenka pozwoliła powrócić Spears na szczyty list przebojów po umiarkowanym sukcesie singli z jej poprzedniego krążka. Album znacznie różni się od wcześniejszych nagrań Britney, określany jest jako bardziej dojrzały, przesiąknięty erotyzmem. Spears w "In the Zone" zrezygnowała ze "słodkiego popu" na rzecz dance-popu, elektroniki i R&B. Drugim utworem promującym krążek był "Toxic", za który Britney otrzymała nagrodę Grammy.
Trzecim singlem została ballada "Everytime", będąca odpowiedzią na utwór "Cry Me a River" Justina Timberlake'a. Teledysk wzbudził kontrowersje jeszcze przed emisją w telewizji, gdyż piosenkarka na końcu klipu odbiera sobie życie. Ze względu na fale krytyki, klip zmontowano ponownie. Czwartym singlem promującym "In the Zone" miała zostać piosenka "Outrageous", jednak podczas kręcenia teledysku Britney doznała kontuzji kolana. W związku z zaistniałą sytuacją Britney zmuszona była również przerwać światowe tournée The Onyx Hotel Tour promujące czwarty studyjny album piosenkarki. Odbyło się 55 koncertów na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy a 55 zostało odwołane. Zrezygnowano też z wydania kolejnych zaplanowanych singli – "Breathe on Me" i "(I Got That) Boom Boom". Sprzedano ponad 16 mln egzemplarzy "In the Zone". We wrześniu 2004 Britney wyszła za Kevina Federline'a. W listopadzie 2004 na rynku pojawiła się pierwsza składanka największych hitów Spears – "Greatest Hits: My Prerogative". Krążek promowały single "My Prerogative" i "Do Somethin'. Album okazał się ogromnym sukcesem – sprzedano ponad 10 mln egzemplarzy składanki.

Blackout & Original Doll 2005-2007:
Wokalistka w 2005 roku rozpoczęła pracę nad albumem Original Doll, który nigdy nie ujrzał światła dziennego, gdyż prace nad nim zostały przerwane, ponieważ Spears dowiedziała się, że jest w ciąży. Wokalistka wówczas zawiesiła swą karierę muzyczną oddając się macierzyństwu. 14 września 2005 roku urodziła swojego pierwszego syna, Seana Prestona Federline. W listopadzie 2005 pojawiła się pierwsza składanka remiksowych wersji piosenek Britney, B in the Mix: The Remixes. Wystąpiła również w roli sekretarki Amber-Louise, w serialu Will & Grace. Dwa miesiące później pozowała nago w ciąży dla Harper's Bazaar. 12 września 2006 piosenkarka urodziła drugiego syna – Jaydena Jamesa Federline. 7 listopada 2006 złożyła pozew rozwodowy, podając za powód "różnice nie do pogodzenia" między małżonkami. Rozwód został orzeczony w lipcu 2007 Britney w międzyczasie przeżywała różne problemy osobiste. W maju odbyła mini-trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych pod nazwą The House of Blues – The M+M's Tour. Pomimo że występy trwały zaledwie około dwudziestu minut, ceny biletów sięgały nawet 500 USD. 30 sierpnia 2007 roku amerykańskie stacje radiowe wyemitowały singel "Gimme More" – zwiastował on nadchodzący album – "Blackout". Singiel "Gimme More" wkrótce stał się najczęściej pobieranym utworem muzycznym w sieci. 9 września wystąpiła na gali MTV Video Music Awards 2007. Występ na tej gali miał być powrotem Britney na scenę i wzbudził ogromne zainteresowanie, przez co oglądalność gali była największa w jej historii – ponad 7 milionów widzów. 30 października 2007 roku Jive Records wydał piąty studyjny album Britney Spears – "Blackout". Album promowały single "Gimme More", "Piece of Me" i "Break the Ice". Krążek pomimo braku promocji sprzedał się w ponad trzech milionach egzemplarzy (stan na 2008 rok). Billboard (USA) oraz NRJ (Francja) uznały "Blackout" albumem roku 2007. Ponadto na gali MTV Europe Music Awards 2008 Britney otrzymała statuetkę m.in. w kategorii "Album of the year" za płytę Blackout. W grudniu 2007 zaczęła się spotykać z dziennikarzem, Adnanem Ghalibem

Circus & The Singles Collection 2008-2009:
Prace nad szóstym studyjnym albumem Britney rozpoczęła w marcu, pół roku po wydaniu poprzedniego krążka. 7 września 2008 roku wygrała trzy statuetki MTV Video Music Awards w kategoriach: "Najlepszy żeński wideoklip" (Best Female Video), "Najlepszy wideoklip pop" (Best Pop Video) oraz w najważniejszej kategorii "Najlepszy wideoklip roku" (Video Of The Year) za teledysk do piosenki "Piece of Me". Ten spektakularny triumf często określany jest jako wielki powrót Spears do show-biznesu. 15 września wytwórnia Jive zapowiedziała, że szósty studyjny album piosenkarki będzie nosił nazwę "Circus". 26 września odbyła się premiera singla "Womanizer". Singiel niespełna kilka dni po premierze stał się numerem jeden m.in. w Australii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Turcji oraz Polsce. Singiel ten jest pierwszym numerem jeden Britney w Polsce od 2000 roku. 15 października 2008 roku "Womanizer" ustanowił nowy rekord na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 – piosenka awansowała z 96. pozycji na miejsce 1., gdzie utrzymała się przez tydzień. 6 listopada Britney zdobyła dwie statuetki na gali MTV Europe Music Awards 2008 w kategoriach Best Act 2008 (Najlepszy artysta roku 2008) oraz Album of the Year (Album roku) za płytę "Blackout". Na przełomie listopada i grudnia Britney dała serię występów w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii w celu promocji swego najnowszego dzieła. 2 grudnia 2008 roku odbyła się premiera szóstego studyjnego albumu "Circus", który w pierwszym tygodniu w samych Stanach Zjednoczonych rozszedł się w nakładzie 505 tys. kopii, dzięki czemu płyta zadebiutowała na 1. miejscu na Billboard 200. Łączna sprzedaż albumu przekroczyła 6 mln egzemplarzy. Płytę promowały single Womanizer, Circus, If U Seek Amy i Radar. 3 marca 2009 r. rozpoczęła się trasa koncertowa The Circus Starring: Britney Spears. Objęła ona 97 występów na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy oraz Australii. Trasa zarobiła ponad 130 mln USD. 29 września 2009 r. został wydany singiel 3, który promuje płytę The Singles Collection. Piosenka zadebiutowała na szczycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100. "The Singles Collection" sprzedało się w milionowym nakładzie.

Femme Fatale 2011:
Prace nad siódmym studyjnym albumem pt. Femme Fatale rozpoczęły się na początku 2010 roku. Nad albumem pracowali m.in. Dr. Luke, Max Martin, The Outsyders oraz Xenomania. Premierę albumu poprzedziło wydanie pierwszego singla- "Hold It Against Me", który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 stając się tym samym czwartym "numerem jeden" artystki w Stanach Zjednoczonych i czyniąc ją drugim w historii artystą (po Mariah Carey), którego dwa kolejne single zdobyły szczyt tej listy. Album Femme Fatale miał swoją premierę 29 marca 2011 roku. Zdobył on szczyt listy sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce nalepiej sprzedających się albumów w pozostałych krajach, z wyjątkiem polski, gdzie został sklasyfikowany na 17 miejscu OLiS. W kwietniu 2011 roku Britney nagrała wraz z Rihanną remix piosenki S&M, który zdobył szczyt listy Billboard Hot 100, będąc tym samym piątym "numerem jeden" artystki w Stanach Zjednoczonych. W maju został wydany drugi singel z albumu Femme Fatale- "Till The World Ends". Został on sklasyfikowany na 3 miejscu listy Billboard Hot 100. Utwór w ciągu tygodnia został odtworzony na stronie Billboard ponad 87 milionów razy, ustanawiając rekord liczby odtworzeń w całej 12-letniej karierze piosenkarki. W czerwcu miał swoją premierę trzeci singel z albumu- "I Wanna Go". 4 marca 2011 roku Britney Spears potwierdziła, że latem zamierza odbyć pierwszą od dwóch lat trasę koncertową, promującą album Femme Fatale w Stanach Zjednoczonych. Początkowo poinformowano, że ma być to wspólna trasa artystki i Enrique'a Iglesiasa, infromacja ta została jednak anulowana kilka godzin po jej opublikowaniu. Trasa rozpoczęła się 16 czerwca występem w Sacramento i zyskała pozytywne opinie. Kryrtycy docenili, że podczas trwającej trasy artystka ograniczyła używanie playback'u na rzecz śpiewania na żywo, podkreślono także, że poziom tańca piosenkarki jest porównywalny do tego z lat jej świetności. W ramach trasy koncertowej Femme Fatale Tour zaplanowanych jest ponad 60 występów w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. 14 czerwca 2011 roku magazyn Billboard podał informację o zamknięciu wytwórni Jive Records, dla której Britney nagrywała przez cały okres jej kariery. związku z tym faktem zdecydowana, że artystka przejdzie pod opiekę wytwórni RCA Records.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło