Bryan Adams

79 tekstów piosenek
Bryan Adams - teksty piosenek
Bryan Adams urodził się 5 listopada 1959 w Kingston, w prowincji Ontario. Kiedy był młody, wraz z rodzicami (Conrad J. i Elizabeth Jane Adams; z pochodzenia Anglicy) podróżował poprzez Europę i Środkowy Wschód zanim nie osiedlił się na stałe w Kanadzie w 1973 roku. Jego rodzice pracowali jako dyplomaci.

W roku 1975, mając szesnaście lat, Adams dołączył do zespołu Sweeney Todd, zastępując poprzedniego wokalistę, Clarka Perrego. Latem 1977 roku zespół wydał swój pierwszy i jedyny album, z Adamsem jako wokalistą – If Wishes Were Horses. Adams odszedł z zespołu jesienią i rozpoczął solową karierę.

Mając lat siedemnaście, Adams wysłał kilka swoich utworów to wytwórni A&M Records i mając lat osiemnaście podpisał z nimi kontrakt. Do tej pory wydał czternaście albumów. Niektóre z jego utworów napisanych w roku 1978 stały się później hitami, zwłaszcza I'm Ready (piosenka ta znalazła się na płycie Cuts Like a Knife) i Remember, która pojawiła się na pierwszym albumie. Obie piosenki były śpiewane przez innych artystów zanim jeszcze ukazał się pierwszy album Adamsa.

Jego debiutancki album (zatytułowany po prostu Bryan Adams) ukazał się w lutym 1980 roku i był początkiem długoletniej współpracy Adamsa z twórcą piosenek Jimem Vallance'em. Poza piosenkami Remember i Wastin' Time, album został nagrany w dniach 29 października – 29 listopada 1979 roku w Manta Studios w Toronto i był wspólną produkcją Adamsa i Vallance'a. Album w 1986 zdobył w Kanadzie status złotej płyty.

Jednym z najbardziej udanych albumów Adamsa Waking up the Neighbours, wyprodukowany przez artystę i Roberta Lange'a. Album wydano we wrześniu 1991 roku. Poprzedzał go singiel (Everything I Do) I Do It for You, który wykorzystano także w filmie Robin Hood: Książę Złodziei. Piosenka ta w roku 1991 i 1992 znajdowała się na szczycie list przebojów.

Adams pracował nad ścieżką dźwiękową do filmu The Guardian – napisał i zaśpiewał piosenkę Never Let Go, która pojawiła się na końcu filmu. Adams jest także współautorem piosenki Never Gonna Break My Faith do filmu Bobby, którą wykonała Aretha Franklin i Mary J. Blige. Piosenka ta została nominowana do Złotych Globów 2007.


Bryan Adams współpracował również z Hansem Zimmerem przy muzyce do bajki (Dreamworks'a) - Spirit of the cimarron (Mustang z dzikiej doliny) w której zaśpiewał m.in jeden z najpopulatniejszych utworow - Here I am


Niedawno Bryan Adams wydał nową płytę "11". Przynosi ona jedenaście utworów utrzymanych w charakterystycznym dla Adamsa stylu. 11 powstawał głównie w pokojach hotelowych i garderobach podczas niemalże dwuletniej światowej trasy koncertowej Bryana Adamsa. W pracy nad krążkiem artysta otrzymał wsparcie ze strony Jimiego Vallance'a, który wcześniej odpowiadał za sukces takich przebojów, jak Heaven, Summer Of '69 czy Run To You.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło