Brygada Kryzys, jedna z najważniejszych polskich grup punk rockowych i nowofalowych.

Brygada Kryzys została założona w roku 1981, po rozpadzie Kryzysu i Tiltu, przez Roberta Brylewskiego i Tomka Lipińskiego. Pierwszy koncert zespołu miał się odbyć na Festiwalu Solidarności. Ostatecznie jednak organizatorzy wycofali swoje zaproszenie, gdyż program został uznany za zbyt śmiały artystycznie i politycznie.Jesienią 1981 roku odbywają "halową" trasę po Polsce z brytyjską grupą TV-21. Następnie wyjeżdżają do Belgradu na "Dni młodej polskiej subkultury". Tam nagrywają koncert i singiel "Wojna!".

Stan wojenny zastaje ich w Warszawie, wkrótce po powrocie z Jugosławii, w przeddzień wyjazdu na trasę po Holandii. Władze uzależniają zgodę na dalszą działalność Brygady Kryzys od zmiany nazwy na Brygada K. Gdy zespół odmawia, do Holandii jedzie kto inny. Władze nie wyrażają również zgody na koncerty w kraju.

Na wiosnę 1982 roku udaje się zatrudnić zespół w celu przetestowania nowo zbudowanego studia nagrań. Zarejestrowany materiał zostaje wydany na LP przez Tonpres i ilości 150 tys. egzemplarzy. Wychodzi również singiel "Centrala". Polscy dziennikarze muzyczni w plebiscycie na najlepszą płytę powojennej Polski umieścili tę płytę Brygady Kryzys na drugim miejscu.

Jesienią 1982, wobec piętrzących się trudności, Brygada Kryzys rozwiązuje się żegnając się z fanami podczas ostatnich koncertów w Remoncie.

Pierwszy koncert po 9 latach przerwy Brygada Kryzys zagrała na festiwalu w Jarocinie, w sierpniu 1991 roku. Od tego czasu zespół dawał sporadyczne koncerty (z których najważniejszy to występ na Festiwalu w Jarocinie w roku 1991), aż do ponownego zawieszenia działalności w roku 1994. Kolejny powrót na scenę nastąpił w roku 2003.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło