20 lat Wywroty
Aktualny skład:

McButelka - voc, keyb
Grisch - git
Gorzky - bas, voc
Grzała- dr

Rozdział I

Historia BUTELKI ma swój początek w roku 1996, kiedy to McButelka zwołał kolegów z zespołu KOBRANOCKA — a byli to: DrFrankenstein i Piękny Lolo - oraz HipHłopa, który grał w OK’LASKACH. W tym składzie, w nowopowstałym studiu „Artus” w podziemiach Dworu Artusa w Toruniu, w grudniu 1996r. został zarejestrowany utwór „Potrzebni”. Celem nagrania było jedynie sprawdzenie jakości nowego studia, jednak rezultat był na tyle obiecujący, że zespół rozpoczął wkrótce potem próby w niejakiej „Zębowni”. Zaczął także grać koncerty, głównie w Toruniu, w tym kilka większych, występując przed KATem, HEYem i na festiwalu “Rap’N’Roll”, na którym zagrały takie kapele, jak KALIBER 44 i WZGÓRZE YAPA3. W trakcie prób powstał materiał na pierwszą płytę, którą BUTELKA nagrała w latach 1997-1998 w tym samym studiu. Powstało łącznie 12 utworów. Pod koniec ich rejestracji zmienił się basista — HipHłopa zastąpił Klasztor (KOBRANOCKA, ATRAKCYJNY KAZIMIERZ) - który nagrał bas do utworu „10-ty Grudnia”.W trakcie sesji w studiu dobijał się do BUTELKI telefonicznie z Niemiec niejaki Dyboś i to, co nagrał na automatyczną sekretarkę zostało uwiecznione na płycie. Okładka płyty przedstawia zbiór orderów, który DrFrankenstein odziedziczył w spadku po teściu.
Po zmiksowaniu materiału na płytę i kasetę wydała ją w roku 1999 niezależna wytwórnia Black Bottle Records, będąca własnością MCButelki. Wydawnictwa te były dostępne w dystrybucji Koch International Poland, nim firma przestała istnieć. Na płycie nie znalazł się jeden z utworów nagranych podczas sesji - “Zapytaj Ojca” - z powodu uszkodzenia wałka w magnetofonie, o co wkurzał się też Dyboś w swoich mowach telefonicznych. Mix został wykonany przez zespół; trwało to około dwóch tygodni i było przeprowadzane w ekstremalnych warunkach — szczególnie dla organizmów osób miksujących - podobnie zresztą, jak cały proces rejestracji. Masteringu dokonał w Warszawie Adam „Burza” Burzyński (KNŻ) i zrobił to zupełnie bezinteresownie, w imię starej przyjaźni z MCButelką (Burza grał kiedyś w KOBRANOCCE).
Teledyski:
W międzyczasie powstały teledyski do utworów: “Znak Krzyża” (autorstwa Woytka „Pumy” Budnego), “10-ty Grudnia” (Michała Baranowskiego), “To Mnie Wkurwia” (MCButelki i Woytka „Pumy” Budnego), “King Bruce Lee Karate Mistrz” (MCButelki). Teledyski były zgłoszone do konkursu na festiwalu Yach Film i zostały tam dostrzeżone, a pochlebne opinie o nich wypowiadali Wojciech Waglewski, Mirosław Pęczak i Yach Paszkiewicz. “Puma” i MCButelka przez ostatnie 3 lata (2000-2003) produkowali wspólnie program telewizyjny „Muzyczny Kram” dla TVP3 Bydgoszcz, w którym prezentowali także i teledyski BUTELKI.
Koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego:
W grudniu 2002 roku BUTELKA wystąpiła w koncercie poświęconym pamięci zmarłego rok wcześniej Grzegorza Ciechowskiego (McButelka był pomysłodawcą i producentem dwóch pierwszych koncertów pamięci Grzegorza Ciechowskiego) i wykonała własną wersję „Prądu” REPUBLIKI oraz „Dobrego Policjanta”.

Rozdział II

W kwietniu 2003 MCButelka postanowił chwilowo rozwiązać zespół, jednak już w październiku 2003r. ustalił się jego nowy skład: MCButelka — wokal, inż MBL — gitara, Martinus — gitara, Dyboś (syn Dybosia) - klawisze, Kot — bas, Vitusz - bębny. Kot, Vitusz i Dyboś grali równolegle w zespole Czaqu a inż MBL i Martinus grali wcześniej w zespole Deuther X. Zespół zaaranżował stary materiał w nowej formie (zwiększył zawartość metalu w metalu) oraz zaczął tworzyć nowe kompozycje. Zespół zagrał na paru większych imprezach takich jak drugi koncert poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu oraz koncert tego typu w Tczewie (utwory Prąd oraz Lunatycy), Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Toruniu oraz kilku innych miejscach chociażby PUB BUNKIER w Toruniu. W styczniu 2004 zespół rozpoczął pracę nad nową płytą. W trakcie nagrywania materiału z zespołem pożegnali się Martinus i Dyboś. W efekcie końcowym – płytę nagrała Butelka jako kwartet – McButelka, inż. MBL, Kot i Vitusz.
W takim składzie zespół rozpoczął promować na koncertach nowy materiał.
Po roku od nagrania drugiej płyty w sieci pojawił się teledysk promujący nową płytę do utworu „LPR”. Powstały też teledyski do utworów cHWD(p) i Radio Dla Polaków. Płytę „Radio Dla Polaków” wydała wytwórnia MTJ. Premiera – 19 listopada 2005. Na koncertach Butelka objawiła swoją skłonność widowiskowości. Muzycy szokują scenicznymi strojami: przebierają się w sutanny, otaczają się niecodziennymi dekoracjami scenicznymi, lubią dymy, efekty pirotechniczne i krzyże. Po roku promowania na koncertach płyty "Radio Dla Polaków" zespół rozpoczął komponowanie nowego materiału. Z kalendarium koncertów warto wymienić W.O.Ś.P. Festiwal „HunterFest” - Szczytno 2005 - 2006, Jarocin 2006 (wyróżnienie Jury). W tym czasie z Butelką pożegnał się Vitusz i nowym perkusistą został Kviator grający równolegle w zespole Intruder (obecnie DeathCaller). Po zagraniu paru koncertów i opanowaniu nowego materiału przez Kviatora - Butelka nagrała nowy album w 2007 roku. Znalazła się na nim nowa wersja przeboju "Dekoder TV TRWAM" do którego teledysk okazał się hitem YouTube.

DemonArchia ukazała się na rynku na początku 2008 roku. W tym czasie zespół aktywnie koncertował. Butelka zagrała na takich festiwalach jak: GOTYK NA DOTYK - 2007, Park Fest – 2007, Wacken Metal Battle 2007 (II miejsce), Juwenalia Wyższej Szkoły Katolickiej w Łowiczu - 2007, GOTYK NA DOTYK 2008, MotoPARTY 2008, MECH DAY 2008, MuszlaFest 2008. Warto odnotować też wspólne koncerty z zespołami Chylińska, KAT z Romanem, TSA, Acid Drinkers, Hunter, Frontside, Totem, Chainsaw, Rootwater, Horrorscope, Mech, Killjoy, The NO-Mads, Dragon’s Eye, Corruption. Powstał wideoklip do KTW. Narastające nieporozumienia i różnice zdań co do stylistyki nowych utworów Butelki doprowadziły do odejścia z zespołu inż MBL, Kota i Kviatora.

Rozdział III

Dzień po odejściu "starych" muzyków McButelka rozpoczął kompletowanie nowego składu. Nowymi muzykami Butelki zostali: Sivy (ex Chainsaw) - dr, Jołek (ex Doktor C) - git i Professor Jerry (ex TrzyCzwarte, All My Life) - b. Po krótkim czasie Professora zastąpił Gorzky. 11 stycznia 2009 Butelka zagrała bardzo udany koncert podczas WOŚP 2009 na rynku w Toruniu. Nowy skład zespołu został żywiołowo przyjęty przez publiczność oraz przeważały opinie, że zespół gra bardziej nowocześnie, niż w poprzednich odsłonach i w nowych kompozycjach jest więcej "powietrza". Po kilku bardzo udanych koncertach z powodów osobistych odszedł z zespołu "Sivy". Jego miejsce za perkusją zajął "Padre" (ex TAZ, techniczny Behemotha i Chainsaw). W marcu 2010 Jołasa zastąpił Grisch (ex Enhiridion, Pandemic Genocide). Kolejna zmiana składu nastąpiła w czerwcu 2010 - na miejsce Padre za prekusją usiadł Grzała (ex Crystal Lake)
W tej chwili Butelka pracuje nad doskonaleniem materiału koncertowego i kończy komponować utwory na nową płytę. Znany jest już jej tytuł: "Diabeł z powyłamywanymi rogami".

Lista muzyków, którzy dotychczas grali w Butelce:

- dr Frankenstein (git, voc) (1996 - 2003)
- Piękny Lolo (dr, voc) (1996 - 2003)
- HipHłop (bas, voc) (1996 - 1997)
- Klasztor (bas, voc) (1997 - 2003)
- Vitusz (dr) (2003 - 2006)
- Martinus (git, voc) (2003 - 2004)
- Dyboś Syn Dybosia (keyb, voc) (2003 - 2004)
- Kot (bas, voc) (2003 - 2008)
- Kviator (dr) (2006 - 2008)
- inż. MBL (git, voc) (2003 - 2008)
- Professor Jerry (bas) (2008)
- Sivy (dr) (2008 - 2009)
- Jołas (git) (2008-2010)
- Padre (dr) (2009-2010)


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło