Camel - brytyjska grupa, grająca rocka progresywnego, aktywna z przerwami od 1972 do dziś. Camel nigdy nie zdobył olbrzymiej popularności, jak to miało miejsce w przypadku grup wielkiej szóstki*, lecz z całą pewnością należał do najbardziej liczących się zespołów tego gatunku. W czasie swej długoletniej działalności grupa przeszła przez wiele zmian personalnych i jedynym muzykiem grającym w zespole przez wszystkie lata był jej współzałożyciel i niewątpliwy lider - Andy Latimer. Muzyka grupy charakteryzowała się bogatym brzmieniem opartym na melodyjnej grze gitary i elektronicznych instrumentów klawiszowych. Ważnym elementem w muzyce Camela jest improwizacja. Wyraźnie też słychać w niej wpływy muzyki klasycznej, jazzu i hard rocka.
Skład
Pete Bardens śpiew, instrumenty klawiszowe
Colin Bass śpiew, gitara basowa
Mel Collins saksofon
Doug Ferguson śpiew, gitara basowa
Andy Latimer gitara, śpiew
Jan Schelhaas instrumenty klawiszowe
Richard Sinclair śpiew, gitara basowa
Andy Ward perkusja, instrumenty perkusyjne
Kit Watkins instrumenty klawiszowe, flet

*Wielka szóstka progresywnego rocka - termin funkcjonujący w angielskojęzycznej literaturze dotyczącej rocka progresywnego. Używany jest na określenie sześciu zespołów rockowych grających rocka progresywnego, które (zdaniem autorów) wywarły największy wpływ na historię tego gatunku. Grupy te nie tylko odniosły olbrzymi sukces komercyjny i artystyczny oraz uzyskały status "grup kultowych", lecz przede wszystkim udowodniły, że muzyka rockowa jest gatunkiem, który spełniając funkcję rozrywkową może być także sztuką.

Do wielkiej szóstki należały (w porządku alfabetycznym):

Emerson, Lake and Palmer
Genesis
Jethro Tull
King Crimson
Pink Floyd
Yes

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło