Cancer to brytyjska formacja, której debiut przypada na 1990 r., "złoty" rok Death Metalu ("Spiritual Healing" Death, "Harmony Corruption" Napalm Death, "Deicide" Deicide, "Eaten Back to Life" Cannibal Corpse, "Cause Of Death" Obituary, "Left Hand Path" Entombed, "The Ten Commandments" Malevolent Creation, "Master" Master etc.) i czas tzw. krystalizacji sceny death metalowej tj. jej jednoznacznego oddzielenia się od thrash metalu, z którego się wywodzi i z którym była utożsamiana. Debiutancki "To the Gory End" to typowy dla tamtych czasów, prosty (to nie inwektywa [sic!]) death metal (czasy skomplikowanych, "połamanych" kompozycji, z licznymi zmianami tempa, pokombinowanych riffów i multiinstrumentalnej wirtuozerii dopiero nadejdą) i z bardzo chwytliwymi, skocznymi riffami, oraz gościnnym udziałem Johna Tardy'ego, wokalisty Obituary ( w utworze "Die, die"). Grupa uzyskuje rozgłos, który pozwala jej ściągnąć do siebie Jamesa Murphy'ego znanego z gry w Death i Obituary (a w późniejszym czasie współpracy m.in. z Testament, Konkhra, Disincarnate i sygnowanej własnym nazwiskiem solowej kariery). Wraz z Murphy'm nagrywają w, kultowym jak na ówczesne czasy, studiu Morrisound, w Tampa na Florydzie, ostatni album, o którym będzie głośno, "Death Shall Rise" z gościnnym udziałem Glena Bentona z Deicide.
Grupa nagrywa jeszcze 2 albumy: "The Sins of Mankind" (1994), "Black Faith" (1995), jednak giną one w morzu płyt death metalowych zespołów, które pojawiały się jak grzyby po deszczu. Po nagraniu "Black faith" zespół rozpada się, by po 7 latach reaktywować się i nagrać "Corporation$" (2004) oraz "Spirit in Flames" (2005), jednak sam gatunek traci na znaczeniu, przez pojawianie się, coraz to nowych, odmian metalu, a i i muzyka Cancer nie tchnęła niczym nowym.
W 2006 zespół ponownie się rozpada, a 4 muzyków wraz z nowym wokalistą rozpoczyna granie pod nowym szyldem Hail of Fire

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło