Celine Dion

74 teksty piosenek
Celine Dion - teksty piosenek
Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne, prowincja Quebec w Kanadzie) - kanadyjska piosenkarka, najlepiej sprzedająca się artystka w historii muzyki pop. W kwietniu 2007 wytwórnia Sony BMG ogłosiła, że Céline Dion sprzedała na całym świecie ponad 200 milionów albumów.

Urodzona w dużej, zubożałej rodzinie, Céline została gwiazdą we francuskojęzycznej części Kanady, po tym jak jej menedżer i przyszły mąż, René Angélil, zastawił swój dom, aby sfinansować jej pierwszą płytę. Później stała się sławna także w części Europy i Azji, po tym jak w 1982 roku wygrała Yamaha World Popular Song Festival i w 1988 Konkurs Piosenki Eurowizji. W 1983 roku stała się pierwszą Kanadyjką, która otrzymała we Francji złotą płytę. W 1986 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music. 4 lata później wydała swoją pierwszą anglojęzyczną płytę "Unison".

W latach 90. stała się znana na całym świecie,Wydana w 1996 roku płyta "Falling Into You" stała się najlepiej sprzedającą się płytą tamtego roku. Zaliczyła pierwsze miejsca list przebojów w 11 krajach i przyniosła Celine nagrody Grammy w kategoriach Najlepszy Album Pop i Album Roku. Dotychczas sprzedano ponad 25 milionów egzemplarzy tego albumu.

Następcą "Falling Into You" był krążek "Let’s Talk About Love". Nagrywany w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles, powstał przy współpracy z wieloma topowymi wokalistami, kompozytorami i producentami. Omawiana płyta ukazała się na rynku tego samego dnia, kiedy ścieżka dźwiękowa z filmu "Titanic". Na obu albumach znaleźć można było śpiewany przez Celine temat przewodni do filmu, napisany przez Jamesa Hornera "My Heart Will Go On". Niedługo potem kompozycja ta stała się najczęściej odgrywaną podczas ceremonii ślubnych. Obie płyty radziły sobie równie dobrze na listach sprzedaży, o czym świadczy to, że i jeden i drugi album osiągnął wkrótce nakład rzędu 27 milionów. Jeżeli chodzi o album z "Titanica", to pobity został kolejny rekord – jeszcze nigdy ścieżka z muzyką klasyczną nie osiągnęła tak gigantycznej sprzedaży.

W Sylwestra 1999 roku Celine wystąpiła publicznie ostatni raz przed planowanym od bardzo dawna urlopem.

13 Października 2003 r. ukazał się pierwszy od ponad pięciu lat francuski album Celine Dion "Une fille et 4 types". Opiekunem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Jean-Jacques Goldman, spod którego rąk wyszły tak przebojowe albumy Celine jak "D’Eux" (1995) czy "S’il suffisait d’aimer" (1998). To on wpadł na pomysł, który od razu zafascynował wokalistkę: zaprezentować ją tym razem w otoczeniu trzech zupełnie różnych muzyków i kompozytorów, mających już ugruntowaną pozycję na francuskiej scenie muzycznej: Jacques’a Veneruso’a, Ericka Benzi’ego i mistrza gitary Gildasa Arzela. Przez całą płytę głos Celine co chwilę przeplata się z wokalem któregoś z artystów. Wyprodukowany przez Benziego cały album od początku do końca nadzorował sam Goldman.

Dion powróciła również na scnę z anglojęzycznym albumem "A New Day Has Come". W latach 2003-2007 występowała w Caesars Palace w Las Vegas w ramach pokazów zatytułowanych "A New Day...". Seria kilkuset koncertów, które śmiało nazwać można teatrem, przedsięwzięciem z ogromnym rozmachem, okazała się ogromnym sukcesem.

Pod koniec 2007 roku wydała kolejny anglojęzyczny album "Taking Chances" oraz zapowiedziała roczną, światową trasę koncertową w ramach której ma zagrać ponad 100 koncertów w 85 miastach na pięciu kontynentach. Ten najnowszy anglojęzyczny album Celine Dion pokazał Jej różne oblicza. Można usłyszeć na nim ballady w stylu tak dobrze znanym słuchaczom, ale też rockowe utwory, cover Janis Joplin etc. Sama artystka mówi, że odnalazła swoje bardziej rockowe i pierwotne oblicze. Także w 2007 roku wydana została płyta "D'elles" stanowiąca zbiór kompozycji francuskich.
W ramach trasy koncertowej "Taking Chances World Tour 2008-2009" zagrała również w Polsce- 28 czerwca na Krakowskich Błoniach, porywając za sobą publiczność w kraine swojej muzyki. Po zakończeniu trasy "Taking Chances World Tour" , która okazała się ogromnym sukcesem, Celine Dion zapowiedziała przerwę.

Na 2010 rok wstępnie zapowiedziano premierę dwóch albumów artystki - francusko i anglojęzycznego.
W styczniu 2010 roku Celine Dion trafiła na szczyt listy najbardziej dochodowych artystów dekady pokonując m.in. U2, The Beatles i Kenny'ego Chesney'a. Celine zapowiedziała powrót na deski Ceasar's Palace 15 marca 2011 roku. Przygotowywane widowisko ma wykorzystać wszystkie możliwości obiektu i dać fanom niezapomniane przeżycia.

W pierwszej połowie 2010 roku premierę miał film "Through The Eyes Of The World". Jest to swoista kronika życia Celine, jej rodziny i przyjaciół podczas trasy Taking Chances World Tour. Filmowi towarzyszy zapis koncertu w Bostonie, a wersji francuskiej wydawnictwa - w Montrealu.

31 maja Celine Dion oświadczyła, że jest w 14. tygodniu bliźniaczej ciąży.

Zdobyła m.in 7 nagród Grammy, 2 niemieckie nagrody Bambi a także 2 nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar).


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło