Christopher Cornell (ur. jako Christopher John Boyle 20 lipca 1964) jest amerykańskim wokalistą i autorem tekstów.

Urodził się w Seattle, w stanie Washington. Najbardziej znany jako wokalista zespołu
Soundgarden, którego był członkiem od 1984 do 1997. W latach 2001-2006 wokalista grupy Audioslave, wraz z 3/4 byłego składu Rage Against the Machine.

Wokalista Christopher J. Cornell urodził się 20 lipca 1964 roku, na przedmieściach Seattle. Miał piątkę rodzeństwa, i był od małego powinowaty z muzyką, rozpoczynając od lekcji pianina i słuchania pożyczonych płyt Lynyrd Skynyrd, The Beatles i Alice Cooper w wieku 7 lat. Cornell wkrótce zrezygnował z lekcji pianina i zdobył zestaw perkusyjny grając do kawałków Rush i Yes. Rodzice Cornella rozwiedli się kiedy miał 14 lat, a on porzucił szkołę i zatrudnił się jako kucharz.

Pierwszy zespół Cornella, Jones Street Band, grał covery Rush, AC/DC, Sex Pistols i Ramones. Po raz pierwszy spróbował tu wokalizy, zainteresowania które będzie później wykonywał zawodowo. Cornell wymienia samozatytułowaną płytę Killing Joke jako pierwszą wielostylową muzykę jaką usłyszał, zdając sobie sprawę, że on też może połączyć nową falę z heavy metalem i odnieść sukces.

W tym czasie Cornell już wyprowadził się z domu rodzinnego i mieszkał z kolegą w Seattle, dołączając w 1982 roku do zespołu o nazwie The Shemps , który został założony przez kolegę z pokoju Kima Thayila, Matta Dentino. Kolega z pokoju Cornella okazał się trochę zbyt łuskowaty i on wkrótce wprowadził się do Hiro Yamamoto, pierwszego basisty Shemps. W 1984 roku, po zgonie zespołu, Cornell i Yamamoto zaprosili Thayila do utworzenia razem zespołu. Nazwali się Soundgarden, Cornell przyjął rolę wokalisty i bębniarza.

W 1986, skład zespołu był już czteroosobowy po dojściu perkusisty Scotta Sundquista i jego szybkim zastąpieniu przez Matta Camerona. Cornell przeprowadził się na Melrose Avenue East, przejmując lokal po Andrew Wood z Malfunkshun, z którym wcześniej mieszkał. Brał także lekcje śpiewu, pracując w tym czasie w Rain City Grill. Sąsiad pamięta odbywające się tam próby Soundgarden i Cornella stojącego w swojej kuchni i ćwiczącego krzyki. Jego ówczesna dziewczyna, Susan Silver (którą następnie poślubił we wrześniu 1990 roku), została menadżerką zespołu.

Wkrótce Cornell zainteresował się rozszerzeniem swojego talentu muzycznego i nauczył się gry na gitarze i basie; a jego gitara miała odtąd duży wpływ na muzykę Soundgarden. Jego nowa umiejętność doprowadziła do paru przedsięwzięć solowych, jak piosenka "Seasons," ze ścieżki dźwiękowej filmu Singles i akustyczna wersja "Like Suicide" z S.F.W..

16 marca 1990 zmarł Andy Wood, a w hołdzie Cornell napisał
i nagrał dema "Reach Down" i "Say Hello 2 Heaven." W listopadzie tego roku te piosenki zostały nagrane i wydane jako część projektu Temple of the Dog, w którym wystąpił również Matt Cameron. Cornell znów współpracując z Cameronem stali się połową M.A.C.C., kowerując utwór "Hey Baby" na płycie Stone Free w hołdzie Jimi Hendrixowi. Po rozpadzie Soundgarden w 1997 zajął się robieniem kariery na własną rękę i nagrał płytę solową ("Euphoria Morning", 1999). Nie odniosła jednak mimo ciepłego przyjęcia sukcesu z powodu problemów prywatnych Chrisa.

W 2002 nastąpiła era Audioslave. Mimo różnic w podejściu do muzyki (w końcu Rage Against the Machine i Soundgarden to kapele z dwóch różnych światów) wydali trzy albumy, świetnie przyjęte na rynku. Tworzyli hit za hitem. Jednak to było zupełnie co innego od wcześniejszych dokonań artystów, co nie zadowalało do końca starych fanów ich poprzednich kapel.

Chris Cornell skomponował i wykonał utwór do filmu Casino Royale, "You Know My Name". W 2006 roku wydał album "Unplugged In Sweden" na którym zagrał piosenki m.in Audioslave, Temple Of The Dog, Soundgarden czy Led Zeppelin. W 2007 roku wydał płytę "Carry On" na której znalazł się m.in. cover "Billie Jean" Michael'a Jacksona.

W 1990 poślubił Susan Silver, menedżera Soundgarden. W 2000 roku urodziła mu się córka, Lillian. W 2004 roku rozwiódł się z Silver i ożenił się z nową narzeczoną - Vicky. Rok później urodziła mu się druga córka - Toni. W 2006 na świat przyszedł też jego syn, Christopher.

W 2008 ogłosił, iż zaczyna współpracę nad nową płytą ("Scream") z Timbalandem. Nie spodobało się to wielu fanom, którzy stwierdzili, że Chris się "sprzedał''. Sam jednak entuzjastycznie odnosi się do tej kolaboracji - twierdzi, że to jedna z lepszych płyt, jakie nagrał i chce dalszej współpracy z Timem. Tłumaczył też, że jakby chciał zarobić naprawdę dużo pieniędzy, zarobiłby je na nowej trasie z Soundgarden.

1 stycznia 2010 roku, muzyk reaktywował swoją macierzystą kapelę - Soundgarden

Znalazł się na 4 miejscu w rankingu 100 Najlepszych Rockowych Wokalistów Wszech Czasów, zajmując miejsce za Stevenem Tylerem a przed Bonem Scottem.

Dyskografia:
* Euphoria Morning (1999)
* Carry On (2007)
* Chris Cornell: Unplugged in Sweden (2007)
* Scream (2009)

Z Soundgarden:
* Ultramega OK (1988)
* Louder Than Love (1989)
* Badmotorfinger (1991)
* Superunknown (1994)
* Down on the Upside (1996)

Z Audioslave:
* Audioslave (2002)
* Out of Exile (2005)
* Live In Cuba (DVD) (2005)
* Revelations (2006)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło