Chris de Burgh, właść. Christopher John de Burgh Davison (ur. 15 października 1948 w Buenos Aires) – irlandzki piosenkarz i kompozytor. Urodził się w rodzinie ojca dyplomaty Brytyjczyka i matki Irlandki. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 70. XX wieku od występów dla gości w rodzinnym zamku przerobionym na hotel. Ma trójkę dzieci, jego najstarsza córka Rosanna Davison (ur. 1984) została Miss Świata w 2003 roku.

W 1972 roku podpisał kontrakt nagraniowy z wytwórnią A&M Records, z którą współpracuje do dzisiaj. Na swych wczesnych płytach prezentował głównie ballady inspirowane muzyką dawną, jazzem, przebojami country oraz folklorem narodów Ameryki Południowej (piosenka "Brazil"). Jednak w końcu lat 70. Chris zaczął zmierzać w wielu utworach w kierunku muzyki rockowej oraz unowocześnił brzmienie - w 1980 roku wydał album "Eastern Wind". Wtedy też przyszły pierwsze naprawdę poważne sukcesy. Jednak dopiero dekada lat 80. przyniosła artyście większość znanych przebojów. Jego największe hity to m.in "The Lady in Red", "Sailing Away", "Missing You", "Don't Pay The Ferryman", "High on Emotion"
Chris De Burgh gościł trzykrotnie w Polsce. Po raz pierwszy wystąpił w naszym kraju w 1997 roku w Zabrzu, podczas koncertu zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. W roku 2000 zaśpiewał na Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze oraz w marcu 2002 roku wystąpił w Sali Kongresowej - koncert był częścią trasy promującej album z jego największymi przebojami, zatytułowany "Notes from The Planet Earth".

Premiera najnowszego wydawnictwa Chrisa "The Road To Freedom" miała miejsce w marcu 2004 roku. Jest to już 17. studyjny album irlandzkiego wokalisty. Płytę promował singel z utworem "The Words 'I Love You'".User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło