Christina Stürmer (ur. 9 czerwca 1982 w Altenberg, k. Linzu, Górna Austria) - austriacka piosenkarka.

Od 1998 roku śpiewała w założonym przez siebie zespole rockowym. W 2003 roku zajęła drugie miejsce w austriackiej wersji "Idola" - Starmania. Zaraz potem wydała pierwszy singiel - "Ich lebe", który przez 9 tygodni był na pierwszym miejscu austriackiej listy przebojów. Kolejne piosenki: "Geh nicht wenn du kommst" i "Mama (Ana Ahabak)" również znalazły się na szczycie tych notowań. Pierwszy album "Freier Fall" wydała tylko w Austrii. Tam też wyruszyła w pierwszą trasę koncertową, która została bardzo dobrze przyjęta.

Kolejny album - "Soll das wirklich alles sein" pobił sukces poprzednika. Finałem trasy koncertowej "Wirklich alles!", w którą Christina wyruszyła po wydaniu tej płyty, był koncert w wiedeńskiej Stadthale, na który w rekordowo krótkim czasie sprzedano 11 000 biletów i który wydano później na DVD. W roku 2004 Christina Stürmer singlem "Vorbei" zadebiutowała - nie do końca udanie - w Niemczech. Dopiero w 2005 roku, z nową wersją "Ich lebe" udało jej się dotrzeć do czołówki niemieckiej listy.

Nowy album "Schwarz Weiss", który tym razem ukazał się także w Niemczech i Szwajcarii, zawierał głównie nowe aranżacje piosenek z płyt poprzednich. Podczas trwającej 2 miesiące trasy Christina Stūrmer z zespołem zagrali niemal 40 koncertów, we wszystkich niemieckojęzycznych krajach.

W kwietniu 2006 roku w Austrii pojawił się singiel "Nie genug", który błyskawicznie dotarł na szczyt listy przebojów i stał się tematem w kampanii reklamowej Algidy (niemiecka nazwa firmy to Eskimo). Ta sama piosenka pojawia się także w czołówce niemieckiego serialu produkcji RTL "Alles was zāhlt".

We wrześniu 2006 roku ukazała się płyta "Lebe lauter", która tak w Niemczech, jak i w Austrii zadebiutowała od razu na pierwszym miejscu notowań najlepiej sprzedających się albumów. Na luty 2007 roku zapowiadana jest trasa koncertowa.

Obecnie Christina Stürmer jest najbardziej znaną piosenkarką austriacką, wpisującą się w nurt tzw. Deutschrock, czyli artystów śpiewających po niemiecku .

Dzięki popularności niemieckich stacji muzycznych, w których można ją zobaczyć, jest także znana w Polsce, choć oficjalnie nie wydała tu żadnej płyty.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło