Coldplay

107 tekstów piosenekstrony: 1 2 »
Coldplay - teksty piosenek
Coldplay – brytyjska grupa muzyczna, grająca i . Charakteryzuje się rozpoznawalnym śpiewem wokalisty, bogatą melodyką i niebanalnymi tekstami. Członkowie zespołu są zaangażowani także w działalność społeczno-polityczną. Coldplay ma na swoim koncie ponad 50 milionów sprzedanych płyt, niesamowite koncertowe sukcesy w USA oraz liczne nagrody w branży muzycznej. Niektórzy widzą w nich następców U2. Zaczęło się bardzo niepozornie. W 1996 roku czwórka przyjaciół spotkała się w londyńskim college'u. Pomysł na założenie zespołu powstał, gdy Chris Martin (wokalista) i Jon Buckland (gitarzysta) zaczęli pisać piosenki. Wkrótce potem dołączył do nich Guy Berryman (gitarzysta basowy) oraz ostatni w składzie Will Champion (perkusista), choć nigdy nie przypuszczał, że będzie grał w zespole na tym instrumencie (jest multiinstrumentalistą). Skład ustalił się w 1998 roku i rozpoczęły się pierwsze próby.Już nagranie pierwszej epki 'The Blue Room EP' w październiku 1999 roku oraz seria koncertów uwidoczniły, że Coldplay mają wszelkie zadatki na wielką karierę. Świetne recenzje, zwiększające się grono fanów oraz obecność w stacjach radiowych spowodowały, że o zespole zaczęło być głośno. Wkrótce Coldplay weszli do studia nagraniowego, by wraz z producentem Kenem Nelsonem zarejetrować materiał na debiutancki krążek.

Premiera "Parachutes" w lipcu 2000 roku przeszła wszelkie wyobrażenia. W ciągu zaledwie siedmiu dni rozpowszechniania płyta sprzedała się w ilości 70 tysięcy kopii i zadebiutowała od razu na topie brytyjskiej listy przebojów, gdzie pozostaje do dziś! (1.5 mln kopii). Krążek zbierał entuzjastyczne recenzje, a nastrojowe, wręcz staroświeckie piosenki oczarowały publiczność. Wielkimi przebojami w całej Europie stały się singlowe "Trouble", "Yellow" oraz "Don't Panic". Na Starym Kontynencie jednak się nie skończyło.

Okazało się, że chłodni zazwyczaj na gitarowe nowinki z Wielkiej Brytanii Amerykanie także zachwycili się Coldplay. Efekt - ponad milion sprzedanych płyt na tym trudnym rynku.

Posypały się nagrody. Dwie Brit Awards 2001 (album, zespół), wyróżnienie magazynów "Q" (album), "New Musical Express" (debiut, album), nominacja do Mercury Music Prize oraz w końcu nagroda Grammy dla "Parachutes" za najlepszy album alternatywny. Nieźle jak na grupę, o której jeszcze kilka miesięcy wcześniej nikt nie słyszał.

Po dwóch latach Chris Martin powrócił z przyjaciółmi i drugim krążkiem "A Rush of Blood to the Head". Płyta z miejsca stała się bestsellerem, choć jest nieco bardziej szorstka, ostra i dynamiczna od poprzedniczki. Na singlach ukazały się: "In My Place", "The Scientist" oraz "Clocks".

Coldplay mogą się pochwalić kolejną nominacją do Mercury Music Prize oraz nagrodą miesięcznika "Q" za najlepszy album. "A Rush of Blood to the Head" zadebiutowała także w pierwszej piątce amerykańskiej listy magazynu "Billboard". Otrzymała również Grammy w 2003 roku za najlepszy album z muzyką alternatywną.

W kwietniu 2005 roku nowy singel "Speed Of Sound" zadebiutował na Hot 100 Bilboardu od razu na miejscu ósmym. Utwór zapowiadał trzeci krążek Coldplay pt. "X&Y", który ukazał się w czerwcu tego samego roku. Kolejne single z "X&Y" to "Fix You", "Talk" oraz "The Hardest Part".

W czerwcu 2008r. ukazał się nowy album Brytyjczyków pt. "Viva La Vida Or Death And All His Friends". Album promował singiel "Violet Hill". Drugim singlem z tej płyty był utwór "Viva La Vida", który zajął pierwsze miejsca na listach przebojów równocześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Jesienią, a dokładniej w listopadzie ukazał się minialbum zatytułowany "Prospekt's March". Z albumu tego pochodzą dwa single: "Lost!", nagrany wspólnie z Jay-Z oraz utwór "Lovers In Japan". Na początku grudnia pojawił nagrany wspólnie z Kylie Minogue utwór "Lhuna". 2 lutego 2009r. swoją premierę będzie miał trzeci singiel z EP-ki Prospekt's March zatytułowany "Life in Technicolor II". Coldplay dostał 7 nominacji do muzycznych nagród Grammy, m.in. za album roku, piosenkę roku oraz nagranie roku. 8 lutego odbyła się główna ceremonia wręczenia tych nagród. Chris Martin i spółka zdobyli 3 statuetki: Piosenka Roku - "Viva La Vida", Album Roku w kategorii Rock - "Viva La Vida Or Death And All His Friends" oraz Najlepsze zespołowe wykonanie pop - również za utwór "Viva la Vida".

Grupa udostępniła swoim fanom bezpłatną składankę zatytułowaną "LeftRightLeftRightLeft", zamieszczając dziewięć piosenek (z różnych okresów twórczości, choć głównie najnowsze kompozycje w wydaniu live) na swojej stronie http://coldplay.com/

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło