Cream - brytyjska grupa rockowa, która zdefiniowała gatunek Blues Rock. Uznany za pierwszą tzw. "Supergrupę".

Sformowana w połowie 1966 roku przez Erica Claptona mającego dobrą reputację po występach z Yardbirds i grupie Johna Mayalla. Do grupy dołączają - basista Jack Bruce i perkusista Ginger Baker. Muzyka oparta na zniewalających solówkach gitarowych Claptona i solidnej grze sekcji rytmicznej. Solidnie skomponowane i niezwykle profesjonalnie zagrane utwory zawarte na czterech studyjnych albumach cała swoją atrakcyjność objawiały na koncertach. Niezwykle zdolności improwizacyjne wszystkich muzyków, połączone z zespołową dyscypliną czyniły występy grupy niezapomnianym spektaklem.

Żywot grupy okazał się dość krótki. Trzy wielkie osobowości muzyczne, mające różne koncepcje muzyczne i wizję świata, trudno mieściły się w ramach grupy. Clapton w późniejszych wywiadach przyznał, że mimo częstych kłótni pomiędzy Gingerem, a Jackiem, główną przyczyną rozpadu grupy były niekończące się trasy koncertowe, uniemożliwiające komponowanie nowego materiału na kolejne albumy oraz "ubogość" brzmienia w porównaniu z nowo powstałymi wówczas grupami rockowymi (Clapton był wówczas zauroczony repertuarem i brzmieniem zespołu The Band). Ostatecznie grupa rozwiązała się w 1968 po zaledwie dwóch latach działalności. Ostatni, pożegnalny koncert Cream, stał się jednym z najbardziej niezapomnianych wydarzeń w historii rocka.

W 1993 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

W maju 2005 r. grupa, ponownie w oryginalnym składzie, dała serię czterech koncertów w londyńskiej Royal Albert Hall, gdzie miał miejsce koncert pożegnalny w 1968 r. Obecnie muzycy nie zapowiadają kolejnych występów, pomimo ogromnego zainteresowania ich ostatnim koncertem.

Skład

* Ginger Baker - perkusja
* Jack Bruce - gitara basowa, śpiew
* Eric Clapton - gitara, śpiew

Dyskografia

* Fresh Cream (1966)
* Disraeli Gears (1967)
* Wheels of Fire (1968)
* Goodbye (1969)
* Live Cream, Vol. 1 (1970)
* Live Cream, Vol. 2 (1972)
* Live 1968 (1989)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło