Cyndi Lauper - teksty piosenek
Cynthia Ann Stephanie Lauper (ur. 22 czerwca 1953 roku w Nowym Jorku) – amerykańska wokalistka, kompozytorka, producentka i aktorka.

Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w połowie lat siedemdziesiątych występując w rockowych zespołach: Doc West i Flyer. W tamtych czasach Lauper występowała prawie codziennie w lokalnych klubach, co wpłynęło niekorzystnie na jej struny głosowe. W 1977 Cyndi całkowicie straciła głos. Jednak dzięki nauczycielce śpiewu Katie Agestra, w 1979 Lauper odzyskała głos i wspólnie ze swoim przyjacielem Johnem Turiem założyła grupę Blue Angel.

W 1980 zespół wydał swój debiutancki krążek zatytułowany "Blue Angel". Płyta nie odniosła sukcesu, a Cyndi skoncentrowała się na solowej karierze.

Wiosną 1983 wokalistce udało się podpisać kontrakt z Portrait Records, a pod koniec roku Lauper wydała swoją debiutancką, solową płytę pt. "She's So Unusual". Album promował przebojowy singel pt. "Girls Just Want To Have Fun". Singel z tą piosenką dotarł na drugą pozycję na amerykańskiej liście przebojów i szybko zyskał status platynowego krążka (ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samych tylko Stanach Zjednoczonych). Nakręcony do singla teledysk stał się jednym z najbardziej kultowych wideoklipów lat osiemdziesiątych i grany był nieprzerwanie przez MTV, czyniąc z Cyndi jedną z największych ikon muzyki pop dekady.

Kolejny singel – ballada "Time After Time", dotarł na sam szczyt amerykańskich zestawień i prędko uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w Stanach w ponad półmilionowym nakładzie. Teledysk do "Time After Time" jest kolejnym klipem Lauper, który nie schodził z anteny MTV przez najbliżych kilka miesięcy.

Jako trzecia, na singlu ukazała się kontrowersyjna piosenka "She Bop", której tekst traktował o masturbacji. Pomimo skandalicznego tekstu utwór wspiął się do pozycji trzeciej w Ameryce i stał się kolejnym w karierze Cyndi singlem, który otrzymał status złotego krążka.

Czwarty singel – "All Through The Night", dotarł do TOP 5 na liście Billboardu, co sprawiło, że Lauper była pierwszą w historii muzyki rozrywkowej piosenkarką, której cztery single z debiutanckiego krążka znalazły się w pierwszej piątce na listach przebojów w Ameryce.

Promocję debiutanckiego krążka Cyndi zwieńczyło wydanie na singlu rockowego utworu "Money Changes Everything", któremu udało się ostatecznie dostać na pozycję 28 listy Billboardu.

Krążek "She's So Unusual" dotarł najwyżej do pozycji 4 w Ameryce i sprzedał się tam w ponad sześciu milionach egzemplarzy. Na całym świecie album sprzedał się w ponad dziesięciu milionach kopii, co sprawiło, że był wówczas najpopularniejszym debiutanckim krążkiem nagranym przez kobietę.

Lauper wyruszyła w światową trasę koncertową "Fun Tour", w trakcie której zagrała prawie 300 koncertów, w ponad 150 miastach.

Potwierdzeniem olbrzymiego sukcesu stały się liczne nagrody i wyróżnienia. W 1984 Lauper nominowana była aż w pięciu kategoriach do nagrody Grammy. Ostatecznie udało jej się zdobyć tylko jedną, w kategorii najlepszy debiut roku.

Otrzymała również osiem nominacji do nagrody MTV Video Music Awards, ale zdobyła statuetkę jedynie za najlepszy teledysk wokalistki do piosenki "Girls Just Want To Have Fun".

W 1985 powróciła na listy przebojów z singlem "Goonies 'r' Good Enough" ze ścieżki dźwiękowej do młodzieżowego filmu "Goonies". Piosenka stała się jednym z największych przebojów lata i dotarł do TOP 10 w Stanach. W tym samym roku wokalistka otrzymała nominację do nagrody Grammy, za najlepszy kobiecy, rockowy utwór (za "What A Thrill", pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Goonies").

W 1986 Cyndi wydaje swój drugi, studyjny krążek pt. "True Colors". Album znacznie różni się od debiutanckiej płyty, co wyraźnie odbiło się na jego sprzedaży. Album dotarł do pozycji czwartej w Ameryce, ale nie powtarza komercyjnego sukcesu swojego poprzednika. Płyta zyskała jednak status multiplatynowego krążka rozchodząc się w samych tylko Stanach w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Z krążka pochodziły kolejne, wielkie przeboje artystki: "True Colors", który doszedł do pierwszego miejsca listy Billboardu i nominowany jest do nagrody Grammy, "Change Of Heart" (ostatni w karierze Lauper przebój TOP 5 w Ameryce) i "What's Going On?" (cover wielkiego hitu Marvina Gaye).

Single: "Maybe He'll Know" i "Boy Blue" wieńczące promocję płyty nie odniosły sukcesu. Pomimo tego Cyndi wyrusza w światową trasę koncertową, która ostatecznie stała się szóstą najpopularniejszą trasą 1986 roku.

W 1987 Lauper wydała na kasecie video zapis jej legendarnego występu w Paryżu. Za tę kasetę Lauper otrzymała kolejną nominację do nagrody Grammy.

W 1988 wystąpiła po raz pierwszy na wielkim ekranie u boku Jeffa Goldbluma w przygodowej komedii "Wibracje" (Vibes). Film okazał się klapą, a nagrany przez Lauper utwór "Hole In My Heart (all the way to China)", będący tematem przewodnim filmu przeszedł prawie niezauważony. Po tak druzgocącej porażce artystka zdecydowała się na dłuższą przerwę w nagrywaniu. W 1988 roku z grupą amerykańskich muzyków wyjechała do ZSRR aby wziąć udział w specjalnej akcji "Music Speaks Louder Than Words", na rzecz której nagrała piosenkę "Cold Sky".

W 1989 ukazał się trzeci, krążek pt. "A Night To Remember". album został przyjęty dosyć chłodno przez krytyków. Płyta nie odniosła większego sukcesu komercyjnego i w Stanach zyskała jedynie status złotej płyty. Jedynym przebojowym singlem stała się piosenka "I Drove All Night" (przebój TOP 10 w Stanach, ostatni złoty singel w karierze artystki). Pomimo kiepskiej sprzedaży albumu Lauper wyruszyła w kolejną, światową trasę koncertową. Trasa, podobnie jak poprzednie, była sukcesem, szczególnie w Ameryce Południowej.

W 1990 Lauper nakręciła swój drugi film Ucieczka (Off And Running). Film jest kolejną porażką, ale podczas jego kręcenia wokalistka poznała Davida Thorntona (ur. 12 czerwca 1953 roku w Cheraw, w stanie Południowa Karolina), z którym w 24 listopada 1991 roku wzięła ślub.

Po kilkuletniej przerwie, w 1993 Lauper wróciła z najbardziej dojrzałym krążkiem w swojej karierze pt. "Hat Full Of Stars". album otrzymał pozytywne recenzje od większości krytyków, ale niestety nie udało mu się podbić światowej publiczności. Single: "That's What I Think", "Who Let In The Rain" i "Sally's Pigeons" poniosły klęskę na listach bestsellerów.

W 1995 Cyndi wydała pierwszą w swojej karierze oficjalną składankę pt. "Twelve Deadly Cyns...And Then Some", na której obok kilkunastu największych przebojów znalazły się trzy premierowe kawałki: "Hey Now!", "I'm Gonna Be Strong" i "Come On Home". Pomimo iż wszystkie wydane zostały na singlach, tylko pierwszy z nich zdołał odnieść większy sukces na listach przebojów. Sam krążek nie przywrócił Lauper utraconej popularności, chociaż w Stanach zyskał status złotej płyty.

W 1997 płytę "Sisters Of Avalon". Pomimo wspaniałych recenzji, krążek nie odniósł sukcesu. W tym samym roku Cyndi wyruszyła w trasę koncertową z Tiną Turner i wystąpiła jako support przed koncertami Tiny. W listopadzie przyszedł na świat jej syn Declyn Wallace.

W 1998 roku Cyndi wydała świąteczny album "Have A Nice Life...". Jest to ostatni krążek jaki artystka nagrała dla wytwórni Sony.

W 1999 roku Lauper wyruszyła w trasę koncertową z Cher i wystąpiła w filmie "Opportunits" u boku Christophera Walkena.

W 2002 Lauper wyjechała w tournee z Cher. Dostała wspaniałe recenzje, co skłoniło ją do wydania EP "Shine", zawierającego tylko pięć utworów.

W 2003 Cyndi znów podpisała kontrakt z Sony, a efektem tego było wydanie płyty "At Last". Płyta nie przyczyniła się do wielkiego powrotu wokalistki na listy przebojów, ale za to dostała bardzo dobre recenzje i nominację do nagrody Grammy. W tym samym roku Lauper wyruszyła w światową trasę koncertową.
W 2008 roku powróciła na listy przebojów z albumem "Bring Ya To The Brink". Płyta odniosła sukces wśród publiczności preferującej muzykę klubową. Singiel "All the fuckin' Story" dotarł do 1 miejsca klubowej listy Billboard.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło