Wokalista Depeche Mode. Od 2003 r. prowadzi również karierę solową.
Urodzony 9 maja 1962 r. w Epping (niedaleko Basildon). Żonaty z Joanne Fox (4 sierpnia 1985 - 1991), Teresą Conroy (kwiecień 1992 - 1996). Obecnie pozostający w związku małżeńskim z Jennifer Sklias (od 14 grudnia 1999). Ojciec Jacka (ur. 14 października 1987) i Stelli Rose (ur. 29 lipca 1999).

Jego rodzice, Sylwia i Len rozwiedli się, gdy miał trzy lata. Po przeprowadzce do Basildon jego matka wyszła za Jacka Gahana. Dave, który przejął po nim nazwisko, początkowo żył w przekonaniu, że to właśnie Jack jest jego ojcem. Na jego cześć swemu synowi także dał na imię Jack.

David sprawiał wiele problemów wychowawczych. Już w wieku 14 lat miał za sobą kilka doświadczeń z sądem dla nieletnich. Szkołę ukończył w 1978 r. Wielokrotnie, bo aż 20 razy zmieniał pracę. Jednak po ukończeniu Southend Art College udało mu się zdobyć posadę dekoratora wystaw sklepowych oraz centrów handlowych.

W 1980 r. Vince Clarke, będący pod wrażeniem możliwości wokalnych Dave'a zaproponował mu stanowisko wokalisty Composition Of Sound. Później, z inicjatywy Dave'a zespół zmienił nazwę na Depeche Mode. Pomysł ten zaczerpnął z francuskiego pisma o modzie. Grupa odniosła niezwykły sukces. Jednak nie obyło się bez problemów. Dave miał poważne kłopoty z narkotykami, które w 1995 r. doprowadziły go do podjęcia próby samobójczej. W 1996 r. przeżył śmierć kliniczną po przedawkowaniu koktajlu z heroiny oraz kokainy. Jak utrzymuje, nie bierze od tamtej pory narkotyków. Dave do dziś kontynuuje pracę z Martinem Gorem oraz Andrew Fletcherem.

W 2003 r. ukazała się pierwsza solowa płyta Dave'a Gahana. Podczas trasy koncertowej Paper Monsters muzykowi towarzyszyli: Knox Chandler grający na gitarze, Martyn Lenoble grajacy na basie, Vince Jones na instrumentach klawiszowych, a na perkusji Victor Indrizzo. Wydano także single: Dirty Sticky Floors (2003), I Need You (2003), Bottle Living (2003), A Little Piece (2004).

22 października (2008) wydana została jego kolejna solowa płyta pod tytułem 'Hourglass', a przed nią singiel Kingdom (2007).

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło