De Mono - teksty piosenek
De Mono - polski zespół pop-rockowy, zdobył popularność pod koniec lat 80. oraz w pierwszej połowie 90.

Zespół powstał w 1984 roku pod nazwą Mono, założyli go gitarzysta Marek Kościkiewicz, basista Piotr Kubiaczyk i perkusista Dariusz Krupicz. Trzy lata później skrystalizował się skład - do zespołu, przemianowanego na De Mono, dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy.

W 1989 roku ukazała się debiutancka płyta grupy Kochać inaczej, która zdobyła szereg nagród i wyróżnień, a promujący ją utwór tytułowy stał się rodzimym klasykiem (przez ponad rok gościł na liście przebojów radiowej Trójki). Kolejny album Oh Yeah!, wydany w 1990 roku, przyniósł hity Moje miasto nocą i Zostańmy sami i umocnił zespół w czołówce polskiej sceny rockowej. W tym czasie De Mono często koncertował, także za granicą (trasa w Stanach Zjednoczonych).

W 1991 roku zespół przeżył kryzys, który doprowadził do zawieszenia działalności, ale już rok później powrócił (bez Perkowskiego, który związał się z T.Love), nagrywając swoją najpopularniejszą płytę Stop (z przebojami: Znów jesteś ze mną, Statki na niebie i Ostatni pocałunek).

Dwa lata później (1994) ukazał się Abrasax, z którego pochodziły m.in. Kamień i aksamit i Zaklęci w tańcu.

W połowie lat 90. muzycy zespołu poświęcili się solowym projektom. Chojnacki, Kościkiewicz i Krzywy wydali albumy pod swoimi nazwiskami, a Kubiaczyk i Krupicz założyli zespół Magma. Największy sukces komercyjny przypadł w udziale Robertowi Chojnackiemu, którego trzy albumy sprzedały się w nakładzie półtora miliona egzemplarzy.

W 2001 roku zespół nagrał na potrzeby programu Big Brother piosenkę Poznaj siebie, stanowiącą podkład muzyczny czołówki programu.

W 2003 roku zespół nagrał dwa covery, które znalazły się na składance RMF FM – Moja i Twoja Muzyka: Nasza jest cała ta noc (oryg. I'll Be Your Baby Tonight Roberta Palmera) oraz Bo dziś już nie ma nas (oryg. Sacrifice Eltona Johna).

Od 2005 roku zespół gra w zmienionym składzie. Do grupy dołączyli: Zdzisław Zioło, Tomasz Banaś oraz Paweł Dampc. W 2006 roku z zespołu odszedł saksofonista Robert Chojnacki, aby kontynuować karierę solową. Jego miejsce zajął Paweł Pełczyński.

W marcu 2006 roku ukazał się album Siedem dni, promowany przez single "Siedem dni" oraz "Patrzę w Ciebie".

W 2007 od zespołu odszedł perkusista Dariusz Krupicz, a jego miejsce zajął muzyk związany z zespołem Mafia - Marcin Korbacz.

Od jesieni 2007 roku De Mono przygotowuje nowy album z premierowymi piosenkami który ukaże się w jesieni 2008. Promować go będzie singiel "Asfaltowe łąki".

W 2008 roku Marek Kościkiewicz utworzył zespół o takiej samej nazwie: De Mono, w skład którego wchodzą członkowie oryginalnego składu grupy: Robert Chojnacki, Marek Kościkiewicz, Dariusz Krupicz oraz nowi muzycy: Wojciech Wójcicki, Rafał Brzozowski, Michał Grymuza. Spór o nazwę wygrała grupa De Mono pod kierownictwem Andrzeja Krzywego. Zespół Marka Kościkiewicza przyjął nazwę Mono.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło