Deep Purple - teksty piosenek
Deep Purple - brytyjska grupa rockowa. Jeden z pierwszych i najbardziej wpływowych zespołów grających hard rock. Grupa powstała w 1968 początkowo w składzie Ritchie Blackmore (gitara), Jon Lord (organy Hammonda), Chris Curtis (perkusja i wokal). Jednak niedługo w zespole nastąpiły znaczące zmiany kadrowe. Z pierwotnego składu pozostali tylko Jon Lord i Ritchie Blackmore, a do nich dołączyli: Ian Paice (perkusja), Rod Evans (wokal) oraz Nick Simper (gitara basowa). W tym okresie grupa nosiła jeszcze nazwę Roundabout, dopiero po kilku miesiącach zmienioną na Deep Purple. Po pewnym czasie muzycy zdecydowali, że Rod Evans nie pasuje do Deep Purple i w 1969 zastąpił go Ian Gillan. Nazwa Deep Purple była pomysłem Ritchiego Blackmore'a i pochodziła od nazwy piosenki autorstwa Nino Tempo & April Stevens, (wykonywał ją Bing Crosby), a którą lubiła śpiewać babcia Blackmore'a.
Początkowo grupa grała typowy rock głównego nurtu, inspirowany dokonaniami Vanilla Fudge. Pierwsze dwa albumy, choć nieźle sprzedające się w USA, pozostały niezauważone w Wielkiej Brytanii. W 1970 zespół spróbował swych sił w repertuarze progresywnym, nagrywając koncert na orkiestrę i grupę rockową. To niewątpliwie interesujące dzieło przysporzyło mu legiony fanów, lecz było zaledwie epizodem w muzycznym rozwoju. Prawdziwa sława grupy rozpoczęła się w roku 1970, kiedy to skrystalizował się skład i ostatecznie wykształciło brzmienie. Oparte ono było na rozbudowanych solówkach gitarowych i organowych, złożonych z melodyjnych riffów oraz częstych imitacjach, charakterystycznym śpiewie i solidnie grającej sekcji rytmicznej. Deep Purple znalazło złoty środek pomiędzy prostym brzmieniem ówczesnego hard rocka, a nieco pretensjonalnym rockiem progresywnym. Z lat 1970 - 1973 pochodzą najlepsze nagrania grupy i większość jej przebojów (m. in. "Smoke on the Water", "Highway Star", "Lazy", "Space Truckin", "Pictures of Home"). W roku 1976 zespół się rozpadł. Od 1984 roku pojawia się znów w różnych składach, ciągle ciesząc się sporą popularnością. Nagrywają album "Perfect Strangers", który natychmiast staje się bestsellerem. Niestety, niedługo po reaktywacji znów powstaje konflikt na lini Gillan-Blackmore i w wyniku tego w 1989 roku klasyczny wokalista zostaje zastąpiony przez Joe Lynn Turnera znanego z Rainbow. Jednak jego kariera w zespole nie była długa. W 1990 r. nagrał z Purplami album "Slaves & Masters" i po tournee opuścił zespół po to, aby w 1992 znów zastąpił go Ian Gillan. W takim składzie Deep Purple nagrali "The Battle Rages On...". Podczas trasy promującej owy krążek (mniej więcej w połowie) Blackmore stwierdził, że nie wytrzyma już dłużej z Gillanem i postanawia opuścić zespół. Na dokończenie tournee "wynajęty" został Joe "Satch" Satriani, jednak nie mógł on zostać dłużej w zespole, gdyż zajęty był solowym projektem. Ostatecznie w 1994 roku purpurowi zatrudnili Steve'a Morse'a jako gitarzystę i wytrwał on w zespole do dziś. W 2002 roku Jon Lord postanowił ostatecznie oddać się karierze solowej i opuścił Deep Purple, a jego miejsce zajął klawiszowiec znany nam m.in. z Rainbow, Black Sabbath czy Whitesnake - Don Airey.

Płyty studyjne:

Mk I (Rod Evans, Nick Simper, Jon Lord, Ritchie Blackmore, Ian Paice)

Shades Of Deep Purple (1968)
The Book Of Taliesyn (1969)
Deep Purple (1969)

Mk II (Jon Lord, Ritchie Blackmore, Ian Paice, Ian Gillan, Roger Glover)

Deep Purple In Rock (1970)
Fireball (1971)
Machine Head (1972)
Who Do We Think We Are? (1973)

Mk III (Ian Paice, Jon Lord, David Coverdale, Glenn Hughes, Ritchie Blackmore)

Burn (1974)
Stormbringer (1974)

Mk IV (David Coverdale, Glenn Hughes, Ian Paice, Jon Lord, Tommy Bolin)

Come Taste The Band (1975)

Mk IIb - pierwsza reaktywacja zespołu (Ian Gillan, Roger Glover, Ian Paice, Ritchie Blackmore, Jon Lord)

Perfect Strangers (1984)
The House Of Blue Light (1987)

Mk V (Jon Lord, Roger Glover, Joe Lynn Turner, Roger Glover, Ian Paice)

Slaves & Masters (1990)

Mk IIc - druga reaktywacja zespołu (Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord, Ian Paice)

The Battle Rages On... (1993)

Mk VII (Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord, Ian Paice, Steve Morse)

Purpendicular (1996)
Abandon (1998)

Mk VIII (Ian Paice, Roger Glover, Ian Gillan, Steve Morse, Don Airey)

Bananas (2003)
Rapture Of The Deep (2005)
*Rapture Of The Deep Tour Edition (2006)
User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło