Demis Roussos (gr. Nτέμης Pούσσος), właściwie Artemios Wenturis Russos (gr. Αρτέμιος Bεντούρης Pούσσος) (ur. 15 czerwca 1946 w Aleksandrii w Egipcie) - grecki piosenkarz muzyki pop, szczególnie popularny w latach 70.

Urodził się w Egipcie, w rodzinie emigrantów greckich. Jego rodzice stracili cały dobytek i powrócili do Grecji po kryzysie sueskim. Po powrocie do Grecji przed rozpoczęciem kariery solowej Demis Roussos występował w kilku zespołach muzycznych: The Idols, We Five i Aphrodite's Child.

Współpracował też w pracy nad płytami swojego kolegi z zespołu Aphrodite's Child - Vangelisa. Ich współpraca trwała przez lata i przyniosła najlepsze efekty przy wokalnej adaptacji muzyki Vangelisa z filmu Rydwany ognia.

Szczyt jego kariery przypadł na lata 70. kiedy nagrał kilka płyt, które znajdowały się na szczytach list przebojów. W 1973 jego piosenka Forever and Ever dotarła do 1. miejsca list przebojów w kilku krajach. Inne znane utwory Demisa Roussosa to: My Friend the Wind (Mój przyjaciel (dosłownie: Moja przyjaciółka) Wiatr), My Reason (Mój powód), Lovely Lady of Arcadia (Kochana kobieta z Arcadii) i Goodbye My Love Goodbye (Żegnaj, moja miłości, żegnaj).

Demis Roussos wziął udział w Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1979. Tam przyłapano go na śpiewaniu z playback'u. Musiał za to później zapłacić karę pieniężną. W 2000 wystąpił na III edycji Międzynarodowego festiwalu piosenki Greckiej w Zgorzelcu organizowanego przez Nikosa Rusketosa, założyciela zespołu Orfeusz

Potem jeszcze kilkakrotnie występował na koncertach w Polsce.

Jego kariera z mniejszym powodzeniem trwała w latach 80. Od kilku lat ponownie nagrywa i występuje na koncertach.

W 2006 wystąpił na Sopot Festival.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło