Die Ärzte (niem. Lekarze) – niemiecka grupa punk-rockowa.

Zespół Die Ärzte powstał w 1981 roku. Początkowo grali w nim: Farin Urlaub – wokal i gitara, Bela B. – perkusja i wokal oraz Sahnie – gitara basowa). Zespół kojarzony jest głównie z punkiem. Pierwsze koncerty zaczęli grać w 1982 roku. Zaczęto pisać o nich w lokalnych gazetach i dwutygodniku dla nastolatków "Bravo". Jednak Die Ärzte nie chcieli mieć nic wspólnego z "Bravo" i odmawiali im rozmów. Pierwszą płytę, Debil, wydali w 1984. Największy skok popularności miał miejsce po nagraniu piosenki Zu spät. Później, do 1988 wydawali kolejne płyty, które przysporzyły im rozgłosu: Im Schatten der Ärzte (1985), Die Ärzte (1986), Die Ärzte ab 18 (1987) i Ist das alles? (13 Höhepunkte mit den Ärzten) (1988), ale największą popularność osiągnęli dopiero w (1988) albumem Das ist nicht ganze Wahrheit. Single promujące tę płytę do dziś uważane są za jedne z najlepszych i najważniejszych w historii zespołu. (są to: Westerland, który zdobył pierwsze miejsca list przebojów, Elke, na którym wzorował się Paweł Kukiz w Heli, oraz Zu spät). W tym samym roku odbyli tournee po całym świecie. Było ono jednak ostatnie – Sahnie obraził członków zespołu i został wyrzucony z Die Ärzte, a Bela B. i Farin Urlaub chcieli zająć się swoimi pobocznymi projektami. Bela B. grał także w zespole Depp Jones.

Niepowodzenia związane z innymi projektami sprawiły, że Bela i Farin w 1992 zdecydowali się na reaktywację. Na miejsce Sahniego przyjęto nowego basistę, znajomego Beli z Depp Jones, Rodrigo González. Reaktywację zaczęli od albumu Die Bestie in Menschengestalt (1993) i trasy koncertowej – Die Ärzte wrócili na scenę i znowu stali się popularni, zdobyli także kilka nagród fonograficznych. Ich kolejne płyty to: Planet Punk (1995), album koncepcyjny Le Frisur (1996) oraz 13 (1998). Na tej płycie znalazła się piosenka, dzięki której Die Ärzte znaleźli wielu fanów poza granicami Niemiec – Männer sind Schweine (Facet to świnia). Do piosenki został także nakręcony teledysk z animowaną Larą Croft. Kolejnymi przebojami stały się także Rebell i 1/2 Lovesong. W 2000 Die Ärzte wydali następną płytę – Runter mit den Spendierhosen, Unsichtbarer!, promowaną przez Wie es geht?. W roku 2003 zespół wydał ostatnią do tej pory płytę Geräusch. Popularność zespołu nie maleje, a Farin Urlaub nie zaprzecza, że niedługo może powstać nowy album Die Ärzte.

Od 2002 roku Farin Urlaub zajmuje się też karierą solową (Endlich Urlaub (2002), Am Ende der Sonne (2005), oprócz tego wydał też koncertową płytę Livealbum of Death (2005). Jest pacyfistą, wegetarianinem i abstynentem, co wyróżnia go na tle innych rockowych wokalistów.

Bela B., poza działalnością w zespole jest także aktorem. W 2006 roku wydał pierwszą solową płytą Bingo!.

Rodrigo González jest właścicielem wytwórni RodRecords i zajmuje się promowaniem i produkcją płyt nowych zespołów. Potrafi grać na największej liczbie instrumentów z członków zespołu – między innymi na gitarze basowej, elektrycznej, akustycznej, banjo, instrumentach klawiszowych i fortepianie.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło