Dir En Grey

98 tekstów piosenek
Dir En Grey - teksty piosenek
http://www.myspace.com/direngrey

Dir en grey (ディルアングレイ) – japoński zespół metalowy, powstały w 1997 roku w wyniku rozpadu grupy La:Sadie's.

Do zespołu należą:
Kyo (京) - wokal,
Kaoru (薫) - gitara prowadząca, lider,
Die - gitara,
Toshiya - gitara basowa,
Shinya - perkusja.

Nazwa zespołu składa się z trzech słów, każde zaczerpnięte z innego języka. "Dir" z niemieckiego, "en" z francuskiego oraz "grey" z angielskiego. Kaoru utrzymuje, iż "Dir en grey" znaczy "szara moneta", jednak dosłownym tłumaczeniem jest "tobie w szarości". Fani zamiast pełnej nazwy, używają często wyrażeń "DEG" oraz "Diru".

Kyo, Shinya, Die, Kaoru oraz Kisaki tworzyli wcześniej zespół La:Sadie's. Kisaki opuścił zespół z początkiem 1997 roku. Na jego miejsce pozostali członkowie zwerbowali Toshiyę i tak powstała grupa początkowo grająca jako DEATHMASK. Oficjalnie zespół Dir en grey powstał 2 lutego 1997 roku.

Jak na zespół wywodzący się z nurtu visual kei Dir en grey osiągnęli sporą popularność w swoim kraju, choć niewykluczone, że liczba ich fanów jest znacznie większa poza granicami Japonii. Zwłaszcza ostatnio, od kiedy zespół zaczął grywać trasy w Europie i Stanach, docierając przy okazji nie tylko do wąskiego fandomu j-music, ale do słuchaczy muzyki metalowej i rockowej ogólnie.

Muzyki Dir en grey nie da się zaliczyć do jednego rodzaju, na przestrzeni lat ich styl zmieniał się i ewoluował. Początkowo nagrania były niesamowicie różnorodne, ich podstawą był rock z elementami metalu, punka czy nawet popu. Na jednej płycie znaleźć można było piosenki od skocznych, przez ciężkie i ostre, melodyjne i natrojowe po melancholijne i dołujące. Ostatnio ich styl stał się znacznie bardziej sprecyzowany, przede wszystkim metalowy, choć nadal znaleźć w nim można wiele różnych elementów - gotycki klimat, death metalowa nawalanka, ciężkość hardcore czy łagodność klawiszy.

Dir en grey wzbudza wiele emocji wśród fanów, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dyskusja nad tym, czy lepsi byli za dawnych, visualowych czasów czy obecnie.

Prawdziwe nazwiska muzyków stanowiły dla fanów kwestię sporną. Generalnie uznaje się nazwiska podane poniżej.
Kyo - Niimura (lub Nishimura) Tooru - wokalista i założyciel grupy, pisze również teksty. Urodzony 16 lutego 1976 w Kioto.
Kaoru - Niikura Kaoru - gitarzysta, komponuje większość utworów. Urodzony 17 lutego 1974 w prefekturze Hyogo. Lider oraz najstarszy członek zespołu.
Die - Andou Daisuke (lub Masaru) - gitarzysta. Urodzony 20 grudnia 1974 w prefekturze Mie.
Toshiya - Hara Toshimasa - basista. Urodzony 31 marca 1977 w Nagano.
Shinya - Terachi Shinya - perkusista. Urodzony 24 lutego 1978 w Osace.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło