Dire Straits - teksty piosenek
Dire Straits, brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem i siłą przewodnią Dire Straits był Mark Knopfler, który skomponował praktycznie wszystkie piosenki tej grupy.

Grupa zadebiutowała w roku 1978 singlem zatytułowanym "Sultans of Swing", który został raczej zaskakującym przebojem. Pod koniec lat siedemdziesiątych muzyka Dire Straits wyróżniała się bardzo od powszechnie popularnej muzyki punkowej.

Pierwsza płyta Dire Straits zatytułowana po prostu Dire Straits ukazała się w roku 1978, a druga płyta Communiqué ukazała się już rok później (1979). Po ukazaniu się drugiej płyty, z zespołu odszedł David Knopfler, a na jego miejsce został przyjęty Roy Bittan (instrumenty klawiszowe), który grał wcześniej w grupie Bruce’a Springsteena.

Wzbogacony o brzmienie instrumentów klawiszowych, trzeci album Making Movies (1980 r.) potwierdził popularność grupy. Następna propozycja grupy, Love Over Gold (1982 r.), był logiczną kontynuacją poprzedniego albumu, tu jednak Mark Knopfler zaczął rozwijać skrzydła jako bardzo utalentowany kompozytor. Płytę otwiera ponad piętnastominutowy utwór "Telegraph Road", jest to opowieść o postępie cywilizacji i wyobcowaniu w niej człowieka (temat kontynuowany także w innej piosence - "Industrial Disease"). Znakomitym utworem jest także "Private Investigations" opowiadający o życiu prywatnego detektywa, podana podobnie jak "Telegraph Road" w bardzo rozbudowanej formie.

W roku 1984 zespół wydał następną płytę, tym razem była to rejestracja koncertu pt. Alchemy. Płyta ta jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych rockowych płyt "live". Dire Straits zaprezentowało na niej nowe, bardziej rozbudowane i inaczej zaaranżowane wersje starych utworów. Na szczególną uwagę zasługuje "Sultans of Swing" - niemal dwukrotnie dłuższy od studyjnej wersji z Dire Straits. Płytę zamykała kompozycja Marka Knopflera ze ścieżki dźwiękowej filmu "Local Hero".

Rok później wydana została najpopularniejsza płyta zespołu, Brothers In Arms (1985 r.), która stała się także jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się płyt w historii rocka, a także jedną z pierwszych płyt rockowych nagraną i zmiksowaną całkowicie w formacie cyfrowym i wydaną na nowym wówczas formacie CD. Zawierała mega-przeboje "Brothers in Arms", "Walk of Life", a przede wszystkim "Money for Nothing", cyniczną opowieść o tym jak przeciętni ludzie postrzegają życie gwiazd. "Money for Nothing" była ilustrowana znakomitym teledyskiem, a motyw przewodni z tej piosenki "I want my MTV" był przez pewien czas oficjalnym sloganem muzycznej stacji telewizyjnej MTV.

Na następny album z nowym materiałem zespół kazał czekać fanom aż 6 lat (w roku 1988 ukazała się składanka Money For Nothing), jednak On Every Street (1991 r.) nie powtórzył sukcesu poprzedniej płyty studyjnej. Nie przeszkodziło to jednak zespołowi w odbyciu długiego, ogólnoświatowego tournee, które potwierdziło wielką popularność Dire Straits na całym świecie.

W 1993 r. ukazała się druga płyta live, On The Night podsumowująca trasę koncertową po wydaniu On Every Street, a dwa lata później BBC wydała płytę Live at the BBC (1995) z utworami Dire Straits zarejestrowanymi pod koniec lat siedemdziesiątych. Na tej płycie pojawił się jedyny utwór grany przez Dire Straits, a nienapisany przez Marka Knopflera – "What’s The Matter Baby", który został skomponowany przez brata Marka – Davida.

W 1997 r. ukazał się album składankowy Sultans of Swing: The Best of Dire Straits. 8 lat później, na krążku Private Investiagtions: The Best of Dire Straits & Mark Knofpler znalazła się kompilacja najlepszych utworów zespołu oraz jej frontmana już po zawieszeniu działalności grupy, która nastąpiła nieoficjalnie po zakończeniu trasy koncertowej "On the Night".

Dyskografia

* 1978 Dire Straits
* 1979 Communiqué
* 1980 Making Movies
* 1982 Love Over Gold
* 1983 Twisting By The Pool
* 1984 Alchemy, live
* 1985 Brothers in Arms
* 1988 Money for Nothing, największe przeboje
* 1991 On Every Street
* 1993 On The Night, live
* 1995 Live at the BBC, live
* 1998 Sultans of Swing: The Best of Dire Straits, największe przeboje
* 2005 Private Investigations - The Very Best of Dire Straits and Mark Knopfler

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło