duffy - teksty piosenek
Aimee Anne Duffy (urodzona 23 czerwca 1984 w Gwynedd), występująca jako Duffy, jest walijską piosenkarką.

Wychowywała się w Walii na półwyspie Llelyn, wraz z siostrą bliźniaczką Kate. Gdy miała 10 lat jej rodzice rozwiedli się. Wraz z mamą i siostrami przeniosła się do Pembrokeshire, a ojciec John Duffy pozostał w Nefyn. Jej zainteresowanie śpiewaniem było zainspirowane kasetą video jej ojca, na której nagrany był rockowy program telewizyjny z lat 60 - Ready Steady Go!

Duffy w wieku 15 lat zaczęła śpiewać w różnych lokalnych zespołach. Po nieudanym projekcie muzycznym w Szwajcarii, wróciła do Walii w 2003 r. i zgłosiła się do Wawffactor, walijskiej alternatywy dla programu IDOL. Była typowana do zwycięstwa, jednak zajęła w końcu 2. miejsce, przegrywając z Lisą Pedrig.

W 2004 roku nagrała EPkę z trzema utworami oraz nagrała dwa utwory na płytę See You in the Morning wydaną przez Mint Royale, gdzie pracowała jako kelnerka. Gdy Jeanette Lee została menadżerką Duffy, namówiła ją do przeprowadzki do Londynu i zapoznała z byłym gitarzystą Suede - Bernardem Butlerem, który następnie pomógł Duffy w tworzeniu jej płyty.

Razem z inną młodą wokalistką - Adele - zostały nazwane 'new Amys' (porównanie z Amy Winehouse).
W 2007 r. podpisała kontrakt z A&M Records. 23 Listopada 2007 Duffy wystąpiła w BBC2, w telewizyjnym show Later with Jools Holland, którego efektem był drugi występ w sylwestrowym show Hootenanny, w którym wystąpiła z legendą muzyki soul - Eddiem Floys. 22 lutego 2008 wystąpiła kolejny raz w Later with Jools Holland i zaśpiewała utwory Rockferry, Mercy i Stepping stone oraz wystąpiła w programie The Culture Show 23 lutego 2008 śpiewając Mercy.

Duffy wyjawiła, że Rockferry jest o miejscu Rock Ferry na półwyspie Wirral, skąd pochodzi jej ojciec. Powiedziała także, że Mercy i Stepping Stone są autobiograficzne. Mercy dotyczy "wyzwolenia seksualnego" i "nierobienia czegoś, co ktoś inny chciałby żebyś zrobił", a Stepping Stone jest o niewyjawianiu swoich uczuć osobie w której się zakochała.

Rockferry miał swoją amerykańską premierę 13 maja.

Istnieje również inny wykonawca o nazwie DUFFY.
Jest to zespół pochodzący z Anglii, grający w latach 70. XX w. hard rock, progresywny rock, psychedelic rock lub jak kto woli po prostu Heavy-Rock-Progressive.
Skład zespołu:
Stuart "The Queen" Reffold (lead vocals, harp, percussion),
Barry "Fruity" Coote (lead guitar, 12-string guitar, acoustic guitar),
Joe Nanson (vocals, keyboards),
Patrick "Patty" Sarjeant (bass, vocals),
Will "Wombat" Wright (drums, percussion)

W Last.fm błędnie występują pod nazwą Scruffy Duffy. Owszem nagrali płytę pod tym tytułem w 1973r., ale tak się nie nazywali. Poza tym nagrali też inne płyty: Just in Case You're Interested (1971-różne daty są podawane, nawet 1974, choć źródła podają, że jest to 1.album grupy), Rock Solid/Tell Me.

Liderem grupy był Stuart Reffold. Duffy pojawiła się na początku lat 70-tych, głównie w Szwajcarii. I choć nie zyskali szerszego uznania pośród bandów rockowych na Wyspach Brytyjskich, to warto przytoczyć kilka słów o ich muzyce. Progresywny rock ze znakomitym śpiewem otwiera album "Just in case you're interested" z 1971r. Na przemian z melodyjnych utworów płyta bardzo szybko zyskuje niezwykłą wewnętrzną harmonię. Prowadzona raz po raz przez klawisze. Singiel z dwiema piosenkami 'Rock Solid' i 'Tell Me' promował album. Na uwagę zasługuje fakt, że 'Rock Solid' zyskał dużą popularność w Szwajcarii i we Włoszech. Zagrany z przytupem, a jednak kołyszący 'Rock Solid' chwyta i rozaniela przez trzy i pół minuty poprzez dobre wyczucie dźwięku. Kolejnym punktem albumu jest: 'Don't Let Me Be Misunderstood'. Utwór rozpoczyna się od ciężkiego brzmienia organów, by potem przerodzić się w znane rytmy. Drugi utwór na singlu 'Tell Me' powoduje, że Duffy jawi się jako niezawodny zespół beat'owy i nasuwa na myśl takie sławy jak Jethro Tull i wiele innych brzmień z lat 60. Ogólnie piosenki Duffy stanowią subtelne połączenie beatu lat 60. i hard rock'a lat 70.. St Reffold współpracował później z Clifford'em T. Ward'em.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło