Eddie Vedder - właściwie Edward Jerome Vedder (ur. 23 grudnia 1964 w Evanston, Illinois) – jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków rockowych, wokalista i gitarzysta Pearl Jam.

O poświęceniu swojego życia muzyce Ed zadecydował już w wieku 13 lat, będąc pod wrażeniem muzyki takich zespołów jak Pete Townshend i the Who czy Fugazi i the Ramones. W wieku 16 lat sam zaczął zarabiać na swoje życie, wyprowadzając się z domu po tym, jak dowiedział się, że mężczyzna którego do tej pory uważał za swojego ojca wcale nim nie jest, a jego prawdziwy ojciec już nie żyje. Pracował w nocy na stacji benzynowej a popołudniami wałęsał się po różnych klubach muzycznych San Diego pomagając za darmo różnym kapelom w rozkładaniu ich sprzętu. Pewnego razu w jednej z nich spotkał (wtedy) perkusistę Red Hot Chili Peppers - Jacka Ironsa, który dał mu kasetę z pięcioma instrumentalnymi utworami swoich kolegów z Seattle, którzy właśnie poszukiwali wokalisty. Vedder szybko napisał do muzyki słowa, nagrał swój wokal, kasetę nazwaną "the Mamasan Tryglogy" w której znalazły się wersje demo Alive,Once czy Footsteps, odesłał na adres Stone Gossarda. Tydzień później przyleciał do Seattle, 22 października 1990 roku Eddie wraz z zespołem nazwali się Mokkie Blaylock na cześć ulubionego koszykarza i zagrali swój pierwszy koncert w klubie Off Ramp w Seattle. 2 lata później zespół przemianowany na Pearl Jam był już gwiazdą większości europejskich i amerykańskich festiwali i konkurował z Nirvaną o miano największego zespołu grunge. Pearl Jam w ciągu 20 lat nieprzerwanej działalności mocno odszedł od grunge'owej estetyki w stronę klasycznego rocka z roku na rok umacniając swoją pozycję jednego z największych rockowych zespołów w historii.

Eddie grał z Ramonesami na ich pożegnalnym koncercie w 1997 roku, z The Who, The Doors, Neil Young, Neil Finn, REM, The Strokes, Kings Of Leon i innymi. W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album z muzyką do filmu "Into the Wild". Za piosenkę pt "Guaranteed" wygrał Złoty Glob w 2008 roku. Następny solowy album zainspirowany hawajskim instrumentem muzycznym - ukulele został wydany w 2011 roku i nosi tytuł "Ukulele Songs". Eddie żyje pomiędzy Seattle i Oahu na Hawajach, jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony środowiska, jego wielką pasją jest także surfing.


Jego cytaty
Jest taka wielka pogłoska, którą chciałbym zdementować teraz... nie jesteśmy z Seattle. Musiałem to powiedzieć, bo jeśli chociaż jedna osoba więcej spyta mnie znów o scenę Seattle, zwymiotuję i posikam się w tym samym momencie.

Kiedy postawią cię wysoko na piedestale, niezwykle łatwo jest potem z niego spaść.

Opis: komentując samobójstwo Kurta Cobaina, George Mason University, 8 kwietnia 1994

Nie muszę brać narkotyków, aby zmienić swoje życie w tragedię.

Nie ocalisz nikogo od utonięcia, jeżeli sam stąpasz po wodzie.
You can't save someone from drowning if you're treading water yourself.(ang.)

W Ameryce uwielbiamy się dobrze bawić. Ponieważ jesteśmy zaawansowani kulturowo... żyjemy w postępowym społeczeństwie i mamy futurystyczny sposób rozwiązywania problemów populacyjnych... po prostu dajemy każdemu pistolet do ręki i zabijamy się nawzajem.

Wielbijcie muzykę, a nie muzyków:)))


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło