Ella Fitzgerald (First Lady of Song - ang. Pierwsza Dama Piosenki, ur. 25 kwietnia 1917 r. w Newport News USA, zm. 15 czerwca 1996 r. w Beverly Hills) - amerykańska wokalistka jazzowa, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku muzycznego, jak również swingu i be-bopu.

Debiutowała w 1934 r. (miała wówczas 16 lat) w konkursie piosenki w teatrze Apollo w Harlemie w Nowym Jorku. Szybko dostrzeżona jako obiecujący talent została zaangażowana do orkiestry swingowej Chicka Webba. Po jego śmierci objęła kierownictwo zespołu (1939) i zmieniła jego nazwę na Ella Fitzgerald and Her Famous Orchestra.

Karierę solową rozpoczęła w 1941 r. śpiewając w klubach i teatrach Nowego Jorku, po II wojnie światowej śpiewała m.in. w zespole Jazz at the Philharmonic (JATP), z którym koncertowała również w Europie (w Polsce w 1965 r).

Dwukrotnie wychodziła za mąż, jej drugim mężem był słynny basista Ray Brown; razem adoptowali dziecko. Pod koniec życia oślepła z powodu cukrzycy, a w 1993 r. straciła w przebiegu tej choroby nogi. Wkrótce po tej operacji zmarła w swoim domu w Beverly Hills w Kalifornii. Została pochowana na cmentarzu Inglewood Park w Inglewood.

Warto wspomnieć ,że Ella całe życie była bardzo wdzięczna Marilyn Monroe za której sprawą zostały przełamane bariery rasowe co do osoby Elli

Zobacz też: Billie Holiday, Louis Armstrong, Sarah Vaughan.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ella_Fitzgerald

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło