20 lat Wywroty
(ur. 5 września 1955 w Łodzi) – polska piosenkarka, gitarzystka i kompozytorka z kręgu poezji śpiewanej. Żona Andrzeja Poniedzielskiego, który napisał dla niej wiele tekstów, i z którym od 1995 r. prowadzi Łódzką Piwnicę Artystyczną "Przechowalnia". Jej najbardziej znana piosenka to Jesienna zaduma do słów Jerzego Harasymowicza.

Gry na fortepianie uczyła się w dzieciństwie, potem w Liceum Muzycznym w Łodzi – gry na gitarze.

Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, później na Jagiellońskim, ale przerwała studia na trzecim roku aby poświęcić się śpiewaniu. Na scenie zadebiutowała w 1974 r. w łódzkim środowisku studenckim. Jest laureatką wielu festiwali, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1975 r. (nagroda za debiut piosenkarski i kompozytorski), Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej "FAMA" w Świnoujściu. W 2002 r. Elżbieta Adamiak otrzymała na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie "Złoty Indeks".

Jej hobby to ogrodnictwo w zakresie minimalnym czyli hodowle doniczkowe. Wolne chwile wypełnia "babskimi robótkami" (robi na drutach, szyje). Mieszka pod Łodzią. Ma dwoje dzieci: Michała i Katarzynę (oboje ur. tego samego dnia, ok. 1981 r.).

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło