Era to projekt muzyczny francuskiego gitarzysty i kompozytora Erica Levi, jednego z przedstawicieli nurtu ambient/new age. Specjalizuje się on w pieśniach wykonywanych w sztucznym języku zbliżonym do łaciny. Utwory są adaptacjami średniowiecznych pieśni Katarów. Inspiracje kataryzmem można zauważyć także na okładkach płyt projektu (Era, The Mass i The Very Best of Era), oraz na nagrobku w teledysku do piosenki Ameno.

Era jest jednym z najlepiej znanych, oprócz Deep Forest i Enigmy, projektów tego typu.

Projekt Era powstał w latach 1995-97. Pierwszy album zatytułowany "Era" ukazał się w roku 1998. Zasłynął przede wszystkim dzięki kompozycji "Ameno", rozpoznawanej nieomal na całym świecie. W ciągu 12 miesięcy sprzedano we Francji 2 miliony egzemplarzy tej płyty, a tyle samo rozeszło się w innych krajach. Muzyka na drugi krążek, "Era 2" (2000), została skomponowana na Malej Stranie, najstarszej części czeskiej Pragi, gdzie tym razem Levi szukał inspiracji. Album zapowiadał utwór "Divano".

Album "The Mass" premierę miał w marcu 2003 roku. Płyta porównywana była do ścieżki dźwiękowej z wielkiego, nieistniejącego jeszcze filmu o podboju – w średniowiecznej scenerii i zbrojach. Znajdujący się tam utwór "The Champions" został już nagrany po koreańsku przez koreańską wykonawczynię – Sumi Jo. Natomiast kompozycja tytułowa oparta została na motywach z Carmina Burana Carla Orffa.

W listopadzie 2004 roku ukazała się płyta "The Best" – pierwsza, zawierająca wszystkie przeboje grupy. Również po raz pierwszy Era na jednym albumie prezentuje remiksy wybranych kompozycji, w tym między innymi "Looking For Something", w wersji Darrena Tate'a.

W 2008 roku ukazał się czwarty album Ery - "Reborn".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło