Erykah Badu - teksty piosenek
Erykah Badu (właściwie Erica Abi Wright, ur. 26 lutego 1971 r. w Dallas) – amerykańska wokalistka z pogranicza soulu i hip-hopu, obdarzona charakterystycznym głosem. Wokalistka od najmłodszych lat interesowała się śpiewem, malarstwem, tańcem. W wieku 14 lat zaczęła udzielać się w lokalnym radiu. W trakcie uczęszczania do szkoły artystycznej zaczęła rapować pod pseudonimem MC Apples.W 1993 artystka rzuciła szkołę, by w pełni oddać się swemu największemu zamiłowaniu, czyli muzyce. W międzyczasie, by zarobić na własne utrzymanie, uczyła dzieci tańca. Erykah wraz ze swym kuzynem założyła duet pod nazwą Erykah Free. Artystka spróbowała również swoich sił w filmie "The Boulevard". Na jednym z przyjęć piosenkarka została dostrzeżona przez Tima Grace'a, który stał się jej menadżerem. Kedaro Massenberg był kolejną osobą, która doceniła jej talent oraz pasję. Zafascynowany głosem artystki, zaproponował jej kontrakt w wytwórni Kedar Entertainment.

Pierwsza płyta piosenkarki ukazała się w 1997 r. pod tytułem: "Baduizm", która osiągnęła status pięciokrotnej platyny. "Baduizm" wytyczył nowy kierunek muzyczny, nazwany przez dziennikarzy neo-soulem. W tym samym roku Erykah urodziła synka, któremu dała imię Seven. Ojcem dziecka jest Andre Benjamin z Outkast. W 2004 roku artystka ponownie została mamą, tym razem urodziła córkę, której nadała imię Puma.
20.04.2009 otrzymała Fryderyka za "New Amerykah Part One" w kategorii najlepszy album zagraniczny.

Laureatka 4 nagród Grammy. Współpracowała z wieloma afroamerykańskimi muzykami, takimi jak Jill Scott, The Roots, D'Angelo, Macy Gray, Andre 3000 z zespołu Outkast, Common. Najbardziej znane utwory autorstwa Badu to "You Got Me" (z The Roots), "Tyrone", "Love Of My Live".

Trzykrotnie była w Polsce.10 grudnia 2003 r. w ramach trasy koncertowej "Worldwide Underground" wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej, 11 lipca 2006 r. w Warszawie w amfiteatrze w Parku Sowińskiego oraz w 2008 r. ramach festiwalu Heineken Opener Festival 2008 w Gdyni.

Ma za sobą występy w filmach "Blues Brothers 2000", "The Cider House Rules" i "House of D".

Jest właścicielką klubu Black Forest Theater w Dallas, gdzie organizuje liczne imprezy muzyczno-charytatywne a także właścicielką wytwórni płytowej Control FreaQ Records.

Dyskografia:
* Baduizm (1997)
* Baduizm Live (1997)
* Mama's Gun (2000)
* Worldwide Underground (2003)
* New Amerykah Part One (4th World War) (2008)
* New Amerykah Part Two (Return of the Ankh) (2010)


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło